Yazıma başlamadan önce; Bütün alemlerin yaratıcısı olan ve bu yaratılanların üstünde, insanlığı yaratan, bu insanların arasında da, yaşadığımız bu Cennet Ülkemizde yaşatan ; Rab’bil Alemin olan Allaha şükürler olsun.. İlmin son basamağı olan Üniversitelere, Rektör seçilmesi ve atanması ,dönemi yaklaştı.. Bu seçim bir Vali veya Millet vekilleri seçimi gibi olmamalı. Üniversitelerin kurulması ; Bir devletin onurudur. Bu Onurun bayrağını göndere çekilmesi için ise o üniversitenin Rektörlerinin , seçilmesi ile olur. Seçim ; Bulunduğu ilde doğmuş, aynı üniversitede…
Yazıma başlamadan önce, Bütün kâinatı yoktan var eden, İnsanlığı bütün yaratıklarından üstün kılan, yaşantımızın olmazsa olmazlarından Cennet ülkemizin, şehitlerin kanlarıyla yoğrulmuş topraklarında yaşattığı için Rab’bil alemin olan Allah’a şükürler osun..
Yazarlığım Gaziantep Lisesi ortaokul son sınıfta (1963) kompozisyon dersinde; Çimento kağıdından defter yaparak kurşun kalemle yazdığım “Kaderi ilahi“ isimli bir yazı dizisi.. Müzik öğretmenimiz (Kel Ferit’in “Sizden korkulur” söylenip ders çıkışı ve tarih dersinde Müdür yardımcı ve üç öğretmenle sınıfa girip ”Ellerinizi başınıza koyun“ komutu ile gelip sıramın altındaki defterimi almaları karşısında “bu benim eserim“ diyerek almalarına engel oldumsa da, okuyup bana vereceklerini söyleyip gidiş o gidiş.. Çok üzüldüm… Evet bu olaydan sonra hep haksızlıklarla mücadele etmeye alıştım.. Lise yıllarımda öğretim sisteminin değişmesi gerektiğini öğretmenlerime anlattığımda, beni kaala almadılar.. Bu nedenle bir gün sınıfa aşı için gelen sağlıkçılara “Durun! Öğretmen kürsüsünde duran öğretmeni göstererek“ Önce şu mikrobu temizleyin. Yapacağınız aşı mikrobu bizi öldürmez.” Hiç unutmam. Elazığlı bir öğretmenim .” Haklısın arkandayım.” Diyerek beni destekledi. Çünkü Eğitim sistemi hala gençliğin üstünde karabulut gibidir. Devletin kalkınmasını tökezleten bir pırangadır.
Bu pıranga, ne acı ki; Devleti, muasır medeniyetler seviyesinin çok gerisinde bırakmaktadır. Üniversite mezunu gençler bu sitemin altında ezilmekte, her yıl sayıları yüz binleri bulmakta nice işsizler çoğalmakta. Bu yüzden kimi nereye almalı? bunalımı devam edecektir.
BENDEN SÖYLEMESİ
DAVUT DEMİRKAN