Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Deprem şehirlerimizi, altyapısıyla, üstyapısıyla tamamen ayağa kaldırana kadar durmayacağız”

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Gaziantep’te Şehir Hastanesi, Şahinbey Millet Camii açılışı ve deprem konutlarının hak sahiplerine teslim edileceği törene katılmak üzere Gaziantep’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Şehir Hastanesi’nin açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Şehir Hastanesi ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Deprem şehirlerimizi, altyapısıyla, üstyapısıyla, şehir merkezi ve kırsalıyla tamamen ayağa kaldırana kadar durup dinlenmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Şehir Hastanesi ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Resmî açılışını yaptıkları Gaziantep Şehir Hastanesi’nin, şehre, bölgeye, ülkeye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapalı alanı 680 bin metrekareyi bulan Şehir Hastanesi’nin, 265’i yoğun bakım ve 30’u diyaliz olmak üzere toplam 1.875 yatak kapasitesi, 64 ameliyathanesi ve 335 polikliniği, teşhis ve tedavi merkezleri yanında, 4 bin 500 araçlık otoparkıyla hizmet vereceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü törenle ayrıca hastaneye güvenli, konforlu ve hızlı ulaşımı sağlayacak bağlantı kavşağını da resmen hizmete açtıklarını ifade etti.

Gazianteplilerin de, ileri tıp teknolojilerine ve gelişmiş imkânlara sahip hastaneyle, artık üst düzey sağlık hizmetinden faydalanacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hastanemizin resmî açılışıyla birlikte, inşallah birimlerinin bir kısmındaki donanım ve personel eksikleri tamamen giderilerek, randevu ve hizmetler konusundaki sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Sağlık Bakanlığımızın, kısa sürede tüm bu meseleyi çözeceğine inanıyorum” dedi.

“YARALARI SARMA SÖZÜMÜZÜ HIZLA YERİNE GETİRİYORUZ”

6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden, 3 bin 904’ü Gaziantep’te olmak üzere, 53 binin üzerindeki vatandaşları rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Gaziantep’in de aralarında olduğu 11 şehrimizin 124 ilçesi ile 7 bin köy ve mahallesini vuran, 14 milyon insanı etkileyen asrın afetinin üzerinden bir yıl geçmişken, yaraları sarma sözümüzü hızla yerine getiriyoruz. Dün Hatay’da, bugün Gaziantep’te, Salı günü Kahramanmaraş’ta, Çarşamba günü Şanlıurfa’da, Perşembe günü Adıyaman’da, Cuma günü Elazığ’da hak sahiplerine ilk konutları teslim ediyoruz. Deprem şehirlerimizi; altyapısıyla, üstyapısıyla, şehir merkezi ve kırsalıyla tamamen ayağa kaldırana kadar durup dinlenmeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, helikopter kazasında şehit olan iki polise rahmet dileyerek deprem şehirlerini tamamen ayağa kaldırana kadar dinlenmeyeceklerini söyledi.

“HELİKOPTER KAZASI ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sevgili Gaziantepliler, Nurdağı ilçemizden acı bir haber aldık. Bir helikopterimiz maalesef kaza kırıma uğradı 2 pilotumuz şehit oldu. Teknisyenimiz yaralandı. Şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaralı teknisyenimizin tedavisi hastanemizde devam ediyor. Kendisine acil şifalar diliyorum” dedi.

Gaziantep Şehir Hastanesi açıldı Erdoğan: Deprem şehirlerimizi ayağa kaldırana kadar durup dinlenmeyeceğiz

“BİZ SÖZ VERDİK Mİ YAPARIZ”

Verdikleri sözleri yerine getirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Resmi açılışını yaptığımız Gaziantep Şehir Hastanemizin hayırlı olmasını diliyorum. Eseri görüyorsunuz biz söz verdik mi yaparız. Öyle lafla değil, Gaziantep’e böyle eserler yakışır. 680 bin metrekareyi bulan hastanemiz bin 875 yatak kapasitesi 4 bin 500 araçlık otoparkıyla sizlere hizmet verecektir. Hastanemizin bağlantı kavşağımızı da bugün hizmete açıyoruz. Burası bölgenin çekim merkezi olacak. Bu hastanelerimizle bölgede sağlık alanında sıkıntı yaşamayacağız. Hastanemizin resmi açılışıyla birlikte bütün eksikliklerimiz tamamen ortadan kalkacaktır. Sağlık bakanlığımız kısa sürede eksikleri tamamlayarak bu meseleyi çözecek. Bugün aşırı sisten İslahiye’ye gidemedik. Merkezden oradaki açılışımızı da yapacağız” şeklinde konuştu.

“ŞEHİR HASTANELERİMİZ TÜM İMKANLARIN BİR ARAYA GETİRİLDİĞİ SAĞLIK ÜSLERİDİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “6 Şubat’ta bir yıl doluyor. Devletin bütün imkanları sizler için seferber edildi. Millet – devlet bir bütündür. Depremde kaybettiğimiz canları rahmetle anıyorum. Vereceğimiz hizmetler sizlerin ihtiyaçlarına cevap verme sorumluluğudur. Gaziantep’te 22 milyarlık sağlık yatırımı yapıldı. Sağlık çalışanı sayısı 8 katına çıktı. Nurdağı ve Oğuzeli hastanemizi 3 ay içinde hizmete açacağız. Önümüzdeki dönemde yeni sağlık yatırımlarımıza devam edeceğiz. Şehir hastanelerimiz tüm imkanların bir araya getirildiği sağlık üsleridir. Türkiye bin 875 yatak kapasitesine sahiptir. Gaziantep’in hak ettiği bu hastanede emeği geçenlere teşekkür ederiz” diye konuştu.