Yazıma başlamadan önce; Bütün alemlerin yaratıcısı olan ve bu yaratılanların üstünde, insanlığı yaratan, bu insanların arasında da, yaşadığımız bu Cennet Ülkemizde yaşatan ; Rab’bil Alemin olan Allaha şükürler olsun.. İlmin son basamağı olan Üniversitelere, Rektör seçilmesi ve atanması ,dönemi yaklaştı.. Bu seçim bir Vali veya Millet vekilleri seçimi gibi olmamalı. Üniversitelerin kurulması ; Bir devletin onurudur. Bu Onurun bayrağını göndere çekilmesi için ise o üniversitenin Rektörlerinin , seçilmesi ile olur. Seçim ; Bulunduğu ilde doğmuş, aynı üniversitede…
İnsan, mesuliyet sorumluluğunda yaratılmıştır. Bu sorumluluk bazı insanları kutsallaştırılmıştır; Peygamberler gibi. Bütün peygamberler aynı zamanda birer öğretmendirler. Bu sorumluluğu yerine getirmeyenler ; Bir hadiste ’’Kime bir ilim sorulunca bunu gizlerse(öğretmezse) Kıyamet günü ona ateşten bir gömlek giydirilir.” Öğretmenliğin kutsallığını ; Allah’ın aslanı İlmin kapısı Haz. Ali ( Allah ondan razı olsun.) “ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum “demiştir. Bu sözden başka söz söylenmez..
Öğretmen hem baba ,hem anne olmalıdır. Yıl 1954-1955 öğretim yılı. Karkamış ilk okulu birinci sınıf; Öğretmen MEHMET GÜL. Hocamı unutmam, unutamam.. O ve O’na benzeyen tüm öğretmenleri rahmetle saygı ile anarım..
Buradan; Bütün Millet Vekillerine sesleniyorum. Sizi o mevki ye getiren Öğretmenlerinize Öğretmen Günü vesilesiyle saygınlığınızın ifadesi olarak birer ikramiye verilmesinin yasallaştırılmasını arz ederim..
Elleri öpülesi öğretmenlere selam olsun..
BENDEN SÖYLEMESİ
DAVUT DEMİRKAN