Sahte eğitim sertifikası veren kurumlara dikkat!..

Cilt bakımı, vücut bakımı, tırnak ve saç bakımı gibi bir çok bakım işlemlerinde sertifika vererek iş yeri açma ruhsatı veren kurum ve kuruluşlara dikkat edilmesi uyarısında bulunuldu.
Gazetemize gelen şikayetler üzerine MEB’e bağlı olmayan kurum ve kuruluşlar güzellik salonları adı altında eğitim veren işyerlerinin verdiği sertifikalar geçersizdir. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim verebilen iş yerlerinin sertifikaları geçerlidir diyerek Milli Eğitim Yetkilileri şu önerilerde bulundular:
“Milli Eğitim Kurumlarının tespit ettiği ve eğitim verebilen kurumlar haricinde hiç bir yerde eğitim verilemez, sadece bizlerden izin belgesi alan ve eğitime elverişli olan kurumların verdiği belgeler geçerlidir. Bu kurumlar ise bizlerin denetimi altında ve yaptığımız sınavlar sonucunda eğitim sunmaya yetkili olarak hak kazanmışlardır. Bu kurumlarda eğitim alan kişiler ise Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgeleri ile iş yeri açabilirler. Bize bağlı olmayan yerlerden aldıkları belgelerin hepsi geçersizdir ve açtıkları işyerleri de kanun hükmünde yok niteliğindedir. Özellikle hiç bir güzellik salonu eğitimi veren yerler senet karşılığı eğitim veremez, eğitim veren yerler senet vs hiç bir sözleşme yapmaya yetkisi yoktur. Bu tür yapılan senet ve sözleşmelerde vatandaşlarımız kandırılıyor. Vatandaşlarımız sadece MEB’e bağlı bulunan kurumlardan belge alsınlar işyerlerini öyle açsınlar” uyarısında bulundular.
Kuaförler Odası Başkanı Mesut Alkava ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Oda’mıza gelen şikayetleri hemen incelemeye başlıyoruz. Özellikle vatandaşlarımızı kandıran, sahte eğitim belgesi vererek iş yeri açabilirsin diyerek haksız kazanç elde eden bu tür işyerlerine itibar etmesinler. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı onayı olan işyerlerinde eğitim verilebilir, diğer yerlerde eğitim verilemez, vatandaşlarımızın kandırılması konusunda da bizler Oda olarak tüm çalışmalarımızı gösteriyoruz. Bu tür belge alacak kişiler Oda’mızı arayarak veya Milli Eğitim Müdürlüğünü arayarak kayıtlı olan iş yerlerini öğrenebilirler. Özellikle senet veya vs. ile yapılan işyerlerinde vatandaşlarımız bizleri 7 gün 24 saat arayabilirler, senetle yapılan hiç bir işlem usulsüzdür ve vatandaşı kandırmaktır” dedi.
Başkan Alkava, ayrıca 10 TL altı veya altına işlem yapan güzellik uzmanları sertifikası olmayan işyeri açma belgesi olmayan yerler işlem yapmaktadır. Bu tür yerler sağlık koşulları gereğince elverişsizdir, vatandaşlarımız ucuza kanmasınlar ruhsatı ve çalışma izni olan işlerlerinden her türlü hizmeti alabilirler dedi.
Güzellik Uzmanı Aslıhan Karaoğlu ise gazetemize şunları söyledi:
“kayıtsız, ruhsatsız işyerlerinde geçersiz eğitim sertifikaları verilmektedir. Eğitimin kim veya kimler tarafından verildiği de meçhuldür. Bu eğitim yerlerinden pembe tabloları sergileyerek vatandaşları kandırıyorlar, paralarını alıyorlar. Sadece Milli Eğitim Kurumlarına bağlı eğitim vermeye yetkili olan güzellik uzmanı kişiler tarafından eğitim belgeleri verilmektedir. Diğer işyerlerinin vermiş olduğu belgelerin hiç bir ehemmiyeti yoktur ve geçersizdir.
Gaziantep’te bu tür eğitim veren kayıtsız işyerleri çoğalmaktadır. Güzellik salonları adı altında masaj salonları açılmaktadır, hele bir de 10 TL’in altında kenar mahallelerde afişler asılarak güzellik veya lazer bakımı yapılmaktadır diyerek reklam yapılıyor. Şu günlerde pandemiyle mücadele vermekteyiz, bu tür işyerlerini hiç bir vatandaşımızın gitmesini istemeyiz, çünkü bunalar merdiven altıdır. Merdiven altında vatandaşlarımız güzelleşmek için gidiyorlar ama önüne geçilmeyecek rahatsızlıklarla karşılaşıyorlar. Güzellik merkezlerine giden bazı vatandaşlarımız toplam seans alarak senet imzalıyorlar, hiç bir güzellik salonu senet imzalayamaz ve sözleşme yapamaz. Bu tür senetle sözleşme yapan işyerleri suç işliyor, vatandaşlarımızdan özellikle bu tür işlem yapanların şikayet edilmesini talep ediyoruz. Bir güzellik uzmanı olabilmek için eğitim alınması lazım ve gerekli donanımlara sahip olması gerekmektedir. Insan sağlığı her şeyin üzerindedir, bizlerde vatandaşlarımızın sağlığı düşündüğümüz için sizlerin aracılığınızla uyarıyoruz” dedi.