Kandırılıyoruz!

Marketler daha fazla kazanmak için ince hesaba girişti.  Rafta ürünün fiyat etiketi ile kasadaki fişin fiyatı farklı olması vatandaşı mağdur ediyor.

Fiyatlara zam yapan, vatandaşın tepkisini görünce bu kez gramaj düşürüp etiketi değiştirmeyen marketler, devlet ceza kesince yeni bir finansal mühendisliğe soyundu. Şimdi de rafta görünen ürünlerin fiyatı kasada uyuşmuyor. Vatandaş etiket ürenindeki ürün aldığını sanıp evine gittiğinde fişteki rakamı görüyor ve kandırıldığın anlıyor.

Bunlardan bir tanesi de Gaziantep esnaflarından Timuçin Demirkan’ın başına geldi. Timuçin Demirkan, bir marketten aldığı peynirin etiket fiyatına baktı ve o peynirden 3 tane aldı, yalnız kasaya geldiğinde fiyat farklı çıktı. Aldığı peynir reyonda etiket fiyatı 21,90 TL iken kasada ise satış fiyatı 25,50 TL çıktı. Durumu hemen farkedip kasiyere bildiren Demirkan,  kasiyerin özür dilemesine parasının üzerinin verilmesine rağmen kendilerini Tüketici  Heyeti’ne şikayet edeceklerini söylerken kasadan ayrıldı. Herkesin uyanıp olup hakkını aramasını isteyen Demirkan, konuyu Tüketici Heyetine bildirip haksız kazancın önüne geçilmesini istedi.

Zaten bilindiği üzere marketlerde genel indirimlerden önce fiyatlar yukarı çekiliyor daha sonra aldatıcı propaganda yapılıyor. Marketler, yükselen fiyatları perdelemek ve sepet ortalamasını artırmak için ‘kampanya’ adı altında tüketiciyi kandırıyor. Marketlerin en büyük kozlarından biri de bir alana bir bedava kampanyaları (Ör: Tuvalet kağıdı+peçete). Fiyatı artan bir ürünün yanına çok ucuz bir hediye koyarak promosyonlu ürün algısı yaratılıyor. Halbuki vatandaş zamlı bir ürün almış oluyor.