Özel Halk Otobüsleri Zararda

20’ye yakın araç, borçları yüzünden icra yoluyla bağlandı

Özel Halk Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Dündar, sektöre dair önemli açıklamalarda bulundu.

Her aracın aylık 7-8 bin lira zarar ettiği tespitini yapan Başkan Dündar, “Esnafın, petrolcü, parçacı, sigorta primi ve maliyeye olan borçları birikti. 20’ye yakın araç borçları nedeniyle icra yoluyla bağlandı. Bir aracın satılması için para kazanması gerekiyor. Esnafın tamamına yakını alıcı olsa araçlarını satacak, ancak alıcı yok. Çünkü zarar ediyorlar” şeklinde konuştu.

Yolcu gelirine dayalı olarak bu işi sürdürmemiz imkansız

Koronavirüs salgınından en fazla mağdur olan sektörlerin başında özel halk otobüsleri geldiğini kaydeden Dündar, “Hem çalışıp hem de zarar eden sektörlerin başında gelmekteyiz.

Her otobüsün aylık zararı 7-8 bin lirayı buluyor. Esnafın, petrolcü, parçacı, sigorta primine ve maliyeye olan borçları birikti. Dolayısıyla yolcu gelirine dayalı olarak bu işi sürdürmemiz imkansız hale geldi. Hizmet sektörünün daha fazla yara almaması için belediyeler tarafından desteklenmesini istiyoruz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 3 ay boyunca araç başına aylık bin 500 lira olmak üzere toplamda 4 bin 500 lira destek vereceğini, ancak bu desteğin yetersiz olduğunu söyleyen Başkan Dündar, “Bu para bir aracın sadece bir aylık zararını karşılayabilir. Kahramanmaraş’ta araç başına 3 bin lira, Kocaeli’nde 4 bin 500 ve Bursa tüm binişlere tam ücret desteği verilirken bizde 3 ay olan destek süresinin devam etmesini ve miktarın artırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yolcu sayısı yüzde 70 azaldıÖzel Halk Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Dündar yolcu kapasitelerinin düştüğünün altını çizdi, konuşmasına şöyle devam etti: “Geçen yıl günlük 75-80 bin yolcu taşırken, bu rakam 38 ile 44 bine düştü. Yani yolcu sayımız yüzde 70 azalmış durumda. Yolcu sayısındaki düşüşe bağlı olarak gelirlerimizde aynı doğrultuda düştü. 2020 yılının Ocak ayında havuz sistemine geçtik, daha sonra pandemi başladı. O yüzden sistemi oturtamadığımız havuz sisteminden istediğimiz verimi alamadık. Bu süreçte elzem olmayanların dışındaki serbest kartların iptal olması mutlaka olumlu yansımaları olacak.”