Ulaştırma Bakanlığından dev projeye destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayalinin gerçek olmasının ardından Adil Konukoğlu’nun da hayali gerçek oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın proje hayali GSO Meclis Başkanı Adil Konukoğlu’na ilham oldu ve hayalini gerçekleştirerek zaman tasarrufunu sağlayarak hayalini gerçekleştirdi. İskenderun Hassa ulaşım kısaldı, zaman tasarrufu 273 kilometreden 110 kilometreye düşürecek yol kısaltma tünel ihalesi ihale aşamasına gelmiştir.  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise ihale aşaması için ise birbiriyle bağlantılı 4 ayrı tünelin bulunduğu projenin ve otoyol bağlantılarının tamamlanmasıyla birlikte İskenderun Limanı’na ulaşım mesafesi Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nden 80 kilometreye ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nden yaklaşık 110 kilometreye düşmüş olacak dedi.

SANAYİ VE İHRACAT YOLU OLACAKTIR

Ulaştırma ve Alyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  Gaziantepli ihracatçılar için çok önemli olan İskenderun-Hassa tünel ihalesinin yapılacağını müjdeledi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan Gaziray protokolünün ardından kentte Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen Gaziray inşaatı, Hava limanı, Nizip yolu gibi projeleri yerinde inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesin’nden İskenderun limanına ulaşımı 110 km’ne düşürecek İskenderun-Hassa tünel ihalesinin yapılacağını duyurdu.
Ulaştırma Bakanı Adil Karaismaioğlu’nun açıklamasını sosyal medya hesabında duyuran Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Müjde Sayın Bakanımız Adil Karaismailoglu’ndan geldi” diyerek duyurduğu paylaşımının devamında; 
“Binlerce yıllık sanayi ve ticaret kenti Gaziantep’in İskenderun limanına erişimini hızlandıracak İskenderun-Hassa Tünellerinin ihale süreci Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından yapılıyor.”dedi.
GAZİANTEP’İN REKABET GÜCÜ ARTACAK Gaziantep ile İskenderun Limanı’na daha kısa mesafeden ulaşımını sağlayacak Hassa- Dörtyol Tünel Projesi’nin Ulaştırma, ve Altyapı Bakanlığı tarafından yatırım programına alınıp ihale aşamasına gelmesi sevinçle karşılandı.

Birbiriyle bağlantılı 4 ayrı tünelin bulunduğu projenin ve otoyol bağlantılarının tamamlanmasıyla birlikte İskenderun Limanı’na ulaşım mesafesi Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nden 80 kilometreye ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nden yaklaşık 110 kilometreye düşmüş olacak. 

Yeni bir sanayi ve ticaret aksı oluşturacak tünel projesi, bütün bölge şehirlerinin ihracatını bu kanal üzerinden İskenderun Limanı’ndan dünyaya göndermesini, böylece işadamlarının elde edeceği zaman ve maliyet tasarrufu sayesinde rekabet gücünün olumlu etkilenmesi açısından büyük önem taşıyor. 

Daha önceki yaptığı açıklamada, Projenin yatırım programına alınmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Yaşanan bu gelişme proje açısından oldukça önemlidir. Bundan sonraki sürecin de hızlı bir şekilde ilerleyeceğini umuyoruz” dedi.
HAYALDİ GERÇEK OLUYOR
Konukoğlu, Gaziantepli işadamların yanı sıra bölge işadamlarına maliyetlerin düşürülmesinde önemli avantaj sağlanacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Projemiz kapsamında, Gaziantep ile Hassa arasındaki ara yolun da yüksek standartlı duble yola çevrilmesi ve bunun karayolu ulaşım ağına alınmasına Ulaştırma, ve altyapı Bakanlığı tarafından önceki yıllarda onay verilmişti. Ulaşımın iyileştirilmesi hedeflenen projemiz kapsamında tünellerin ve otoyol bağlantılarının tamamlanmasıyla birlikte; Gaziantep-Mersin Limanı arasındaki 270 kilometrelik mesafe, Gaziantep-İskenderun Limanı ile 110 kilometreye inecek.  Kuruluşuna onay aldığımız Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesinden limana uzaklık ise 80 kilometre olacak. Hem zaman hem de maliyetler açısından büyük avantaj sağlanacak. Proje sadece Gaziantep’in değil Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman ile tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin denize ulaşımını kısaltarak, bölgeyi denizle kucaklaştıracak. İhracat kapasitesini artıracak. Bölgenin geleceği için önemli olan bu proje, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır”