Öğretmenlere eğitim semineri verildi

Şahinbey Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezinde geleneksel hale gelen ve bir yıldır devam eden her iki haftada bir online eğitimler kapsaminda bu kezde Yozgat Bozok Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Şahinbey Belediyesi BİLSEM için eğitim semineri düzenledi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Gaziantep – Şahinbey Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürlüğü’nün daveti üzerine öğretmenlere eğitim semineri verdi.

BİLSEM Müdürü Orhan Ertürk’ün selamlama konuşmasıyla başlayan ve 22 Ocak 2021 Cuma akşamı düzenlenen etkinlikte, Prof. Dr. Mustafa Böyükata “TÜBİTAK Destek Programları ve Yarışmalarına Hazırlık Stratejileri” konulu sunum çerçevesinde, bilgi ve deneyimleri ışığında önerilerini paylaştı. Toplantıya, kurumda görevli öğretmenlerden 24 kişi katıldı.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, TÜBİTAK programları, proje döngüsü yönetimi, bilim okuryazarlığı, bilgiye dayalı ve akılcı bakış açılarının geliştirilmesi konularını ele aldı. Teknik bilgilerde aktararak, erken yaşlarda öğrencileri iyi gözlemek ve onlara mizaçlarına uygun yetkinlikler kazandırmak gerektiği yönünde düşüncelerini paylaştı. Katılımcıların değerlendirmelerine ve soru sormalarına da fırsat verilen etkinlikte, etkileşimli bir yol izleyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, BİLSEM öğretmenlerinin çok aktif olmaları gerektiğini ve kurumlarında bilime dönük çalışmaların belirgin düzeyde bir kültür haline getirilmesine dönük kritiklerde bulundu.

Katılımcılar tarafından toplantıya ilişkin yapılan değerlendirmelerde, projelerde dikkat edilmesi gereken detayları görme açısından faydalı olduğu, projelerde olması gereken bakış açısının daha iyi görüldüğü, proje önerilerinde yer alan her bir cümlenin önemli olduğunun görüldüğü belirtildi.

Yine katılımcılar tarafından, Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın konuyu ele alış, sunuş ve işleyiş tarzının alışılmışın dışında ve farklı olduğu; katılımcıları canlı ve aktif tuttuğu, süreyi ve içeriği gayet verimli tuttuğu, katılımcılara yönelik her an soru gelebilir düşüncesiyle pür dikkat dinlenildiği ifade edildi. Gaziantep – Şahinbey Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Orhan Ertürk, ulusal ve uluslar arası düzeyde tecrübeleri ışığında paylaşılan bilgilerin kendileri için çok değerli olduğunu belirterek, katkılarından dolayı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür etti.