Küsbeoğlu esnafının yanında

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnafının her zaman yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Covid-19 Pandemi sürecinde esnafına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 1500 TL nakdi yardım almıştı, şimdi ise Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan da 1500 TL alarak esnafının yanında olduğunu aynı yardımın da Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’ndan da beklediklerini açıkladı.

Başkan Küsbeoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Esnafımızın her zaman yanındayız. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bizleri şu dar süreçte bir defalık da olsa 1500 TL esnafımıza yardımcı olacağının sözünü vermiştir.  Aynı görüşmelerimizin Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile de görüşülerek bir defaya mahsus 1500 TL nakdi yardım yapacağının sözünü aldık. Ben buradan hem Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e hem Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na sizlerin aracılığınızla teşekkür ediyorum. Yine aynı şekil yardımın Şehitkamil Belediye Başkanı Rodvan Fadıloğlu’ndan da bekliyoruz. Esnafımız zor durumda, bunu bizler çok iyi biliyoruz kendileri de biliyor, bu sebepten dolayı da Fadıloğlu, bizlere yardım edeceğine inancımız tamdır.

Esnafımıza acilen durdurulması gereken kanun maddeleri vardır. Bunlar bağ-kur prim borçları, SGK ödemeleri, vergi, stopaj, doğalgaz, elektrik, su borçlarının geriye dönük alınmaması vergide KDV primlerinin yüzde 1’e dönüştürülmesini, 2020’de nasıl devam ettiyse 2021’de de devam etmesini istiyoruz. Ayrıca elektrik, doğalgaz, faturalarında Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa yüzde 50 indirim yapmıştı, aynı indirimi doğalgaz ve elektrikte de istiyoruz.

Biz şimdi Oda olarak belediyelerimizden 38 bin esnafımıza yardımlarımızı aldık, Bakanlıkla da görüşüyoruz, SGK, Bağ-Kur, Vergi ödemelerini de geriye dönük istenmemesi için gerekli görüşmeleri Oda olarak hızlandırdık ve umut ediyoruz ki esnafımızın lehine karar çıkacaktır. Pandemi sürecinde  7-8 Oda’mız etkileniyor. Ama zincirleme olarak bakarsak tüm Oda’larımız bundan etkileniyor. Ben buradan özellikle vatandaşlarımızdan Maske-Mesafe ve Temizlik kurallarına uymalarını istiyorum. Bu zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde atlacağımız inancındayım. Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak hak, hukuk aramaya devam edeceğiz ve her zaman da esnafımızın yanında olacağız” dedi.