SİNSİ ÖLÜME DİKKAT!..

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla insanların ısınma yöntemi olan sobaların kurulması sinsi ölümlerin artmasını tetiklemektedir. Sinsi ölüm, sobadan sızan karbonmonoksit gazının yayılmasıyla insanları uykusunda sinsice yakalamasıdır. 

Havaların soğumasıyla birlikte soba kurulması ve ölüm vakalarının artması kış aylarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesidir diyerek açıklama yapan Gaziantep İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, gazetemize şunları söyledi:

“Önceliğimiz temizliktir, özellikle kış aylarının gelmesiyle beraber havalar da soğuyor. Insanlarımız mecburiyetten ısınmak için soba kuruyor, sobalarını kurarken de vatandaşlarımız dikkat etmeyerek ve bilinçsiz bir şekilde soba kurmalarından dolayı ölüm vakalarıyla karşılaşmaktayız. Özellikle sobadan sızan karbonmonoksit dumanı insanlarımızı uykuda yakalıyor, derin uykuda olan insan da sinsi ölüme maruz kalıyor. Biz Gaziantep İtfaiye Daire Başkanlığı olarak yedi gün yirdidört saat vatandaşlarımıza hizmet etmek , yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Allah’ın izniyle biz bu yıl kış aylarını sorunsuz bir şekilde geçireceğimizin inancındayım. Birinci önceliğimiz soba doğru bir şekilde kurulmalıdır. Duvarla ve bacayla mesafe aralığına dikkat edilmelidir. Eğer vatandaşlarımız bilinçsiz bir şekilde sobalarını kurarlarsa ölüm kaçınılmaz oluyor ve tahribatı da yüksek oluyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak 7/24 hizmet vermekteyiz.

Doğru soba kurulumunun soba kullanmak kadar önemli olduğunu hatırlatan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu. 

         İlk olarak soba kurulumunda boruların eklem yerlerine iyice oturtulması gerekildiğini aktaran Yılmaz, sobada yeterli baca çekiş gücü elde etmek için etkili baca yüksekliğinin en az 3 buçuk metre en fazla 5 metre olması gerektiğini ifade etti. Soba kurulumunda fazla boru ve dirsek kullanımının yanlış olduğunu anımsatan İtfaiye Daire Başkanı Yılmaz, “Soba kurulumu sırasında yapılan en büyük yanlışlardan birisi de fazla boru ve dirsek kullanılmasıdır. Aksine boru ve dirsekler ne kadar az kullanılırsa o kadar soba kullanımı verimli hale getirilmiş olur. Bir diğer önemli konu da vatandaşlarımızın yılda belirli aralıklarla bacalarını temizletmeleridir. Çünkü kurum bağlamış bacanın çekiş gücü düşer. Bacadan tahliye olmayan duman yeniden içeri sızar bu da Allah korusun istenmeyen sonuçlar meydana getirebilir.

Bu hizmetlerimiz de;

Bizleri yani (ALO İTFAİYE 110) arayarak veya 123’ü arayarak soba kurmalarında bizler yardımcı oluyoruz. Bizler yardım isteyen vatandaşlarımızın evlerine giderek bizzat kendi personellerimiz arayan vatandaşlarımızın sobalarını kurarak ücretsiz olarak onlara yardımcı oluyoruz. Üstüne basarak yine söylüyorum, baca temizliğini ve boru temizliğine dikkat etmeleri lazım. Soba kurma işlemini bilmiyorlarsa bile facebook, instgram ve İtfaiye Daire Başkanlığımızın web sayfalarına da bakarak öğrenebilirler.

Bizim önceliğimiz yaşlılarımız, yalnız yaşıyanlarımıza ve soba kurmasını bilmeyen vatandaşlarımıza biz ve personellerimiz giderek soba kurmalarında yardımcı oluyoruz” diyerek açıklama yapan Yılmaz, ayrıca şunları da sözlerine ekledi:

“Vatandaşımız ALO 110 hattını arayarak ihbarda bulunuyor, bizler de asılsız ihbar sayımız az ama ben yine sizlerin aracılınızla vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum, lütfen asılsız ihbar yapmayalım. Bir telefonun bizim için ne kadar önemli olduğunu tüm vatandaşlarımızın bilmesini istiyorum. ALO 110 – ALO 112 bu telefon numaraları insan hayatını kurtarmaya, yardıma muhtaç insanların yanında olmak için vardır. Bu numaraları lütfen ve lütfen meşgul etmeyelim asılsız ihbarlarla oyalamayalım. Benim bir diğer vatandaşlarımızdan ricam ise temizlik ve mesafe kurallarına uyalım, kalabalık ortamlardan kaçınalım, maskesiz dışarıya çıkmayalım. Şu zamanda Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de vaka sayıları artmaktadır, vatandaşlarımız tedbir aldığı takdirde de bu covid belasından da el birliğiyle her beraber kurtulacağızve başarılı bir dönem geçireceğiz” dedi.