Tekstil ve halı sektörü doların artışından endişeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Yönetimi, Milletvekilleri İrfan Kaplan ve Bayram Yılmazkaya ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi’nde tekstil firmaları ve halı sektörünü ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi.

CHP İl Başkanı Hayri Sucu ve Yönetimi ile  milletvekilleri esnaf ziyaretinde KOBİ esnafının dertlerini dinleyip çare ve önerilerini de dosya haline getirip Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na götürekeceklerinin sözünü vererek şunları söylediler:

İRFAN KAPLAN:

“Sanayi bölgesinde defalarca yakın çıktı. Yangın anında müdahale edilmediğinde çok büyük felaketlere yol açıyor. Özellikle tekstil, halı, iplik, kumaş gibi fabrikaların yoğunlukla olduğu bu bölgeye itfaiye istasyonu yapılmalıdır. OSB bölgesi için itfaiye elzem bir ihtiyaçtır” ifadelerini kullandı.  
Milletvekilleri, pandemi döneminde büyük ekonomik yara alan, doğru dürüst desteklenmeyen, dolar kuruna bağlı olarak neredeyse tüm kalemlerin artmasıyla birlikte ayakta durmaya çalışan küçük ve orta ölçekli esnafın yanında olacaklarını, sorunlarının çözümleri için Meclis çatısı altındaki mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirttiler.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla saha çalışmalarını aralıksız sürdüren Milletvekillerinin önümüzdeki günlerde hazırladıkları raporu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile paylaşacakları bilgiler arasında.

Bayram Yılmazkaya ise OSB’nin tam teşekküllü bir hastaneye ihtiyacı vardır. Tekstil ve halı firmaları doların artışından etkilendiğini söylerken şunları anlattı:

“Özellikle dolar kurunun artmasıyla birlikte hammadde almakta çok sıkıntı yaşadıklarını işletmecilerimiz söylüyor. Pandemi ile birlikte karşılıksız destek almadıklarını da ifade eden sektör firmaları daha fazla destek verilmelidir. Ayrıca ötelenen kredi ödemelerinde zorluk yaşadıklarını ifade eden esnafımız için en az 1 yıl süreyle bu ödemelerin ertelenmesi gerektiği kanaatindeyim. Artan girdi maliyetleri nedeniyle kar marjları düşen, hammadde alımlarının güçleşmesi ve üretimlerini zor şartlar altında devam ettiren KOBİ’lerimizin yanındayız, şartlarının düzelmesi için mücadele edeceğiz” dedi.


Milletvekillerine gelen bir talep de OSB bölgesinde hastanenin olmamasıydı. Kaplan, konu ile ilgili şunları söyledi: “Yüzbinlerin çalıştığı Organize Sanayi Bölgesi, sağlığa ulaşım anlamında sıkıntı yaşıyor. Bize gelen sorunların büyük kısmı da burada bir hastane olmaması. Bu bölgeye, hele de böyle bir zamanda bir sağlık merkezi hatta hastane kurulması şart. Konu ile ilgili gerekli çalışmalarımızı yapacağız. Öte yandan kimya sanayi ile gıda sanayinin yakın mesafede olması çok sakıncalı. İmar planına bir düzenleme getirilmeli” dedi.


“OSB BÖLGESİNDE OLASI ANİ YANGINLAR İÇİN İTFAİYE İSTASYONU KURULMASI ŞARTTIR”
Türkiye’nin en büyük Organize Sanayisi olan Gaziantep Organize Sanayi bölgesine yakın bir itfaiye istasyonu olmaması da bir diğer sorun. Milletvekili Kaplan, konu ile ilgili açıklama yaparak. (Yaşar Elma)

%d blogcu bunu beğendi: