ÇOCUKLARA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm dünyada olduği gibi ülkemizde ve şehrimizde de koronivirüsten korunmak ve sağlığımız için maske takma zorunluluğu uygulanmaktadır. Yalnız bu uygulamada çocuklarımıza müsamaha gösteriliyordu ama virüsün çocuklar üzerinde daha çok etkisi olduğundan dolayı geleceğimizin yarınları olan çocuklarımıza Gaziantep Valisi Davut Gül tarafından maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Bazı çocuklarda bağışıklık sistemi eksikleri ancak bir enfeksiyon ile karşılaştıklarında ortaya çıkabilir.

Çocukları Covid-19 hastalığından muaf bireyler olarak görmek doğru değildir. Ayrıca çocuklar belirti vermeden Covid-19 taşıyabilir ve risk altındaki erişkinlere bulaştırabilir.

Kaç yaşından sonra çocuklar maske takmalı?

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla, Dünya Sağlık Örgütü 5 yaşın üzerindeki çocukların maske takmasını öneriyor.

5 yaşın altındaki çocuklar kendi başlarına maske takıp çıkaramayacakları için önerilmiyor. Ancak bir erişkinin gözetimi olduğu takdirde takmaları yararlıdır.

Çocuklarda maske kullanımında hangi kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor?

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Dünya Sağlık Örgütü ve UNİCEF 6-11 yaşındaki çocuklara; maskeyi kendi başlarına takıp çıkarabiliyorlarsa, bulaşın yüksek olduğu bölgede yaşıyorlarsa, yüksek riskli yaş grubu ile temasları varsa, maskesi kirlendiğinde temiz maskeye ulaşabiliyorsa, maskenin öğrenme ve yetisi ve psikolojisi üzerinde olumsuz etkisi yoksa takılmasını öneriyor.

12 yaşın üzerinde bütün çocuklar için mesafeyi koruma mümkün değilse özellikle bulaşın yüksek olduğu bölgelerde, erişkinlere uygulanan yöntemler geçerlidir.

Çocuklar da maskeyi takmadan önce 20 saniye süreyle ellerini sabun ile yıkamalı veya dezenfektan uygulamalı. Maske çeneyi ve burnu kapatmalı.

Çocuk Covid-19 belirtileri gösteriyorsa, çocuğa bakan kişi çocuğa bir metreden daha fazla yaklaşıyorsa ya da Covid-19 şüphesi olan biri varsa hem çocuk hem de bu kişiler mutlaka maske takmalı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Birtakım kronik rahatsızlıklara sahip çocukların olduğu, yaşları ve rahatsızlıkları dolayısıyla risk grubunda olan anneanne, babaanne ve dedelerin evde torunlarına baktığı düşünülürse virüs bulaşının engellenmesinde maske kullanımının ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılıyor.

Çocukların okulda maske kullanımı neden önemli?

Prof.Dr. Aytuğ Altundağ: Eğitim-öğretim sürecinin hız kazanmasıyla birlikte maske kullanımının önemi daha da arttı. Burada her şeyden önemlisi corona virüsün en önemli bulaş yolunun damlacık yolu olduğu unutulmamalı.

Özellikle kapalı alanlarda uzun süre toplu olarak bir arada bulunma durumunda maskenin damlacık yolu ile bulaş riskini azalttığı aşikardır.

Bu yüzden okul hayatında pandemi süreci boyunca çocukların ders esnasında maske kullanması hem çocuklar arası hem de çocuklardan aileye virüsün bulaşma riskini önemli ölçüde engelleyecektir.

Çocuklar ile temas halinde olan eğitimciler kumaş mı yoksa bez maske mi tercih etmeli?

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, çocuklarla teması olan eğiticiler ve çalışanlar, 60 yaş altındaysa ve sağlıklıysa kumaş maske, 60 yaşının üzerinde ve kalp hastalığı, yüksek tansiyon, akciğer kanseri gibi hastalıkları varsa cerrahi maske takmalı.

Çocuklar spor yaparken maske takmalı mı?

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, çocuklar spor yaparken, koşarken maske takmamalı. Ancak yaptıkları spor sırasında başka bir kişiyle aralarında en az 1 metre mesafe bulunmalı. Maske kullanımının istisnaları açık ortamda çocukların egzersiz yapmaları ve çocuğun çok küçük yaşta özellikle 2 yaşın altında olmasıdır.

Çocukların spor derslerinde açık ortamda egzersiz yaparken maske takmaması daha uygundur. (Yaşar Elma)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: