Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST için Gaziantep’te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde düzenlenen TEKNOFEST’te katılmak üzere Gaziantep’e geldi.

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen festivalde, TEKNOFEST fuar alanını uzun süre gezerek projeler hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençler ve çocuklarla bol bol fotoğraf çektirerek projeleri de imzaladı.

Fuar alanı gezisi sonrası bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, festivalin şehre, ülkeye, millete ve özellikle gençlere hayırlı olmasını dileyerek ülkeyi bu güzel etkinlikle buluşturan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfının tüm mensuplarına teşekkür etti. Erdoğan, Gazianteplilere de bu güzel programa ev sahipliği yaptıkları için ayrıca teşekkürlerini iletti.

İlk iki TEKNOFEST’in bu alana ilgi duyan gençlerin yanında çocuklarıyla beraber ailelerden oluşan milyonların iştirakiyle İstanbul’da yapıldığını anımsatan Erdoğan, İstanbul’da alevlenen teknoloji heyecanının dalga dalga tüm Anadolu’yu kuşattığını, neredeyse tüm illerden festivale ev sahipliği talebi geldiğini aktardı.

Bunun üzerine TEKNOFEST’in tek rakamlı yıllarda İstanbul’da, çift rakamlı yıllarda diğer illerden birinde yapılmasına karar verildiğini belirten Erdoğan, festivalin Anadolu’daki ilk durağının da ülkenin insani ve ekonomik tüm güzelliklerini bünyesinde barındıran Gaziantep olduğunu söyledi.

Bugün buraya gelerek “Teknoloji güneşi doğudan yükseliyor” temasıyla Gaziantep’ten yükselen heyecana ortak olmak istediklerini dile getiren Erdoğan, tüm alanlarda dereceye giren takımları ve yarışmacıları tebrik etti.

Festivalin salgın sebebiyle alışık olunan büyük kalabalıklar yerine daha sınırlı gruplarla gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan, bu durumun TEKNOFEST heyecanının ülkeyi ve gençleri sarmasına engel teşkil etmediğini bildirdi. Erdoğan, “Karşımdaki kalabalık, bu manzara sizlerin azmini ve kararlılığını hiçbir virüsün, hiçbir engelin, hiçbir tehdidin durduramayacağını gösteriyor.” diye konuştu.

Gençlere seslenen Erdoğan, TEKNOFEST’e bu yıl ülkenin 81 ilinin tamamının yanı sıra 84 farklı ülkeden 20 binin üzerinde takım ve 100 bin yarışmacı başvurusu yapıldığını belirterek, festivalin paydaş sayısının 14’ten 63’e yükselmesinin bu heyecanın çocuklar ve gençlerle birlikte ülkedeki her kesimi sardığının ispatı olduğunu kaydetti.

Gençlere duyulan güvenin ifadesi olan bu tablonun özgür fikirler geliştiren, çalışan, üreten, azmeden herkesin ihtiyacı olan mecrayı bulabileceğini söylediğini dile getiren Erdoğan, “Esasen bu, Türkiye’nin son 18 yıldaki hikayesinin de özetidir.” ifadesini kullandı.

TEKNOFEST yarışmalarında dereceye giren gençleri tebrik eden Erdoğan, TEKNOFEST’in kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçenlere de şükranlarını sundu.

Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle festivale katılamayan öğrenciyle görüntülü konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması öncesinde festivale katılan bazı öğrencilerle standların bulunduğu alanı gezdi. Öğrenciler Erdoğan’a, standlar ve çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Türk bayrağı hediye edilen Erdoğan, öğrencilerle anı fotoğrafı çektirdi.

Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin projelerini inceleyen Erdoğan, öğrencilerin talepleri üzerine ödül kartları ile festival kapsamında hazırlanan ve aralarında “Mavi Vatan” ismi verilen bir projenin de bulunduğu roketleri imzaladı.

Akıllı ulaşım ve diğer sistemlere yönelik projeler hakkında da bilgi alan Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle festivale katılamayan bir öğrenciyle görüntülü konuştu ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Öğrenci Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, canlı bağlantıyla 30 ilde “dene yap teknoloji atölyesi” açılışı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağlantı yapılan illerden Hakkari ve Edirne’de valilerle görüştü, bilgi aldı.

Gençlere üstün başarılar dileyen Erdoğan, “İnşallah aydınlık geleceğimizin adımı olsun” diyerek beraberindekilerle kurdeleyi kesti ve açılışı yaptı.

Erdoğan, daha sonra festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi. Öğrenciler de Erdoğan’a “Teknofest 2020” yazılı kilim takdim etti. Programa Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı.

%d blogcu bunu beğendi: