Kamu ve özel sektör çalışanları rapor almaksızın 14 gin izinli sayılabilecek

Valilikten son dakika koronavirüs kararı açıklaması yapıldı. Kentte koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu tespit edilen kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu almaksızın 14 gün izinli sayılacağı bildirildi.

Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamaya

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüsle mücadele sürmektedir. Koronavirüsle mücadele kapsamında Gaziantep ilinde de gerekli tedbirlerin alınması açısından ve virüsün yayılmasını engellemek açısından Gaziantep Valiliği’nin kamu ve özel sektör çalışanlarına dair aldığı karar doğrultusunda 14 gün izinli sayılabilecektir diyerek açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, şunları söyledi:

“Filyasyon ekipleri tarafından, Kovid-19 pozitif hastalarla temaslı olduğu tespit edilen kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşlundan sağlık raporu almaksızın 14 gün süre ile idari izinli sayılmalarına, temaslıların karantinada olduklarına dair kaymakamlıklarca belge düzenlenerek filyasyon ekipleri aracılığıyla şahıslara verilmesine ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel iş yeri/işletmeler tarafından bu belgelerin izin belgesi olarak kabul edilmesine karar verildi.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kararlaştırıldı.” (Yaşar Elma)

%d blogcu bunu beğendi: