CAYDIRICI CEZALAR UYGULAMAYA KONULMALI!

MİL-SEN Konfederasyonu ve Mil-Bürosen Gaziantep İl Başkanı Çağlayan Erdal, Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde hasta yakınlarının hastaneyi basarak çıkardığı taşkınlığa ilişkin yaptığı açıklamada, “Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde Covit-19 tedavisi gören Halil Karakuşu adındaki hastanın vefat etmesi üzerine yaklaşık 100 kişilik bir grup hasta yakının hastaneyi bastığını ve hastayı tedavi eden sağlık çalışanlarına saldırdıklarını; ayrıca 4 polis memurunun yaralandığını üzülerek öğrendim.

Son 6 aydır pandemiden dolayı tükenme noktasına gelen sağlık personeline bir de şiddet, hatta organize bir şiddetin uygulanması kabul edilecek bir durum değildir.
Neredeyse davul zurna ile ilan edilen sağlıkta şiddet yasasının hiçbir işe yaramadığını bir defa daha görmüş bulunuyoruz.
Bu son olay da gösteriyor ki sağlıkta şiddet yasası diye yakın zamanda çıkartılan yasa sadece göz boyamak ve sağlıkçıların ağzına bir parmak bal çalmaktan öteye gidememiştir.
Bu yüzden sağlık çalışanına reva görülen az para-çok risk mantığından Sağlık Bakanlığının bir an önce vazgeçmesi ve caydırıcı cezaların uygulamaya konulması gerekmektedir.
-Artık alınan basit bir ifadeyle şiddet düşkünlerinin Adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasının önüne geçilmeli ve en az bir ay gözaltında kalmaları sağlanmalıdır.
-Şiddet uygulanyanlar güvenceleri ne olursa olsun hastanede yapılacak tedavileri 3 misliyle ve kendilerinden tahsil edilecek şekilde ücretlendirilmeleri gerekmektedir.
-Sağlık çalışanına şiddet uygulayanları hastanelerin en yoğun ve hastayla iletişim halinde olacakları birimlerde en az 3 ay süreyle görevlendirilmeleri ve bu süre içinde haftada 1 gün psikolojik destek almalarının sağlanması gerekmektedir.

Şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarımıza her türlü hukuki desteği verme noktasında Sağlık Mil-Sen olarak yanlarında olacağız,

Son olarak Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde şiddete maruz kalan tüm sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun, diyor yaralanan polis memurlarına acil şifalar diliyorum” ifadelerine yer verdi. (Yaşar Elma)