Altın yükselişe geçti

Geçtiğimiz hafta altın yatırımcıları üzmüş olsa da bu hafta altın yükselişe geçerek yatırımcısınının yüzünü güldürdü.

Geçtiğimiz hafta altının fiyatı 455 ile 460 TL iken haftanın ilk günü pazartesi altının gramı 455 – 460 bandında giderken bir anda altın yatırımcısının yüzünü güldürerek 470 – 475 TL seviyesine yükseldi diyerek açıklama yapan Bilbenler Kuyumcusu Yusuf Bilben, gazetemize şunları söyledi:

“Gram altın ve ons altında kritik seviye aşıldı. Uzun süredir 455 – 460 TL bandında işlem gören gram altın 474 TL seviyesine çıktı. Ons altında ise 1950 dolar barajı aşıldı.”

Yusuf Bilben ayrıca şu ifadeleri kullanıldı:”Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, piyasa beklentileri üzerinde açıklanan ABD enflasyon verisi ile birlikte ekonomide artan toparlanma sinyallerinin değerli metalde baskılara neden olduğu takip edilmişti.

Bugün ise dolardaki satış baskısının devam etmesi ile FOMC haftasına 1945 Dolar seviyesinde sınırlı bir yükseliş ile başlayan ons altında aşı çalışmalarının hız kazanması ve piyasalardaki iyimser hissiyat yukarı yönlü hareketleri sınırlandırıyor.

Gün içerisinde dolar çevresindeki zayıf hareketler ve değerli metale olan talebin devam etmesi ile 1945 Dolar üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1952 – 1958 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Takip edilen gelişmeler sonucu olası bir satış baskısı ile karşılaşılması durumunda 1945 dolar seviyesinde tutunamaması durumunda ise 1938 – 1930 destek seviyeleri izlenebilir” diyerek açıklama yapan Bilben, ayrıca şunları ekledi:

“ONS yükselişi sebebiyle altının gramının daha da yükseleceğini söyleyebilirim. Yatırımcısının yüzünü güldürecek ve yatırım yapmak isteyen vatandaşımız da altına yatırım yapmalarını tavsiye edebilirim” dedi. (Yaşar Elma)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: