“İş var işçi yok, masa başı rahat iş arıyorlar”

Gaziantep’te iş var ama işçi bulamıyoruz veya da iş beğendiremiyoruz diyerek açıklama yapan Gaziantep İŞKUR İl Müdürü Sıraç Ekin gazetemize şunları söyledi: “Gaziantep’teki fabrikalarda çalıştırılmak üzere 882 işçiye ihtiyacımız var ama buralarda çalıştıracak işçi bulamıyoruz’’ dedi.

İŞSİZLİK DEĞİL, İŞ BEĞENMEME VAR

Gaziantep İŞKUR il Müdürü Sıraç Ekin, Gaziantep’te fabrika işçisi bulmada zorlandıklarını belirterek ’’Gaziantep’teki fabrikalarda çalıştırılmak üzere 882 işçiye ihtiyacımız var ama buralarda çalıştıracak işçi bulamıyoruz’’ dedi.

TÜİK haziran ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 152 bin kişi azalarak 4 milyon 101 bin kişi oldu.

İŞ BEĞENDİREMİYORUZ

İşsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçeklemesinin ardından Gaziantep İŞKUR il Müdürü Sıraç Ekin, Gaziantep’te fabrika işçisi bulmada zorlandıklarını belirterek ’’Gaziantep’teki fabrikalarda çalıştırılmak üzere 882 işçiye ihtiyacımız var ama buralarda çalıştıracak işçi bulamıyoruz. En büyük sıkıntımız iş beğendirememek. Gaziantep’te işsizlik yok iş beğenmeme var’’ diye konuştu

MASABAŞI RAHAT İŞ ARIYORLAR

İş başvurusu yapanların çoğunu masabaşı rahat iş aradıklarını anlatan Ekin ’’İŞKUR il Müdürlüğümüze başvuru yapan vatandaşlarımız kendilerine en rahat masabaşı işi arıyorlar. Oysa iş talepleri fabrikalardan ve benzeri yerlerden beden işçisi olarak geliyor. Bunu teklif edince de beğenmeyip geri gidiyorlar’’ diye konuştu

GAZİANTEP’TE  İŞSİZLİK VAR DİYEMEYİZ

İş arayanların fabrikalarda çalışmaya sıcak bakmadığını da dile getiren Ekin ’’Gaziantep’te işçi açığı var, bu yüzden de Gaziantep’te  işsizlik var  biz diyemeyiz. Fabrikalarımız  hala aradığı nitelikte işşi bulamıyor.İŞKUR İl müdürlüğümüze müracaat eden vatandaşlarımız tamimiyle, özel sektörde iş arıyorlar. Kimse fabrikalarda çalışmak istemiyor resmen kaçıyor. Hayatını idame ettirmek için insan her yerde çalışır ama ne yazık ki biz iş beğendiremiyoruz.’’ dedi

BEŞ AYRI YERDEN İŞTEKLİFİ YAPIYORUZ

Bu dönemde başka kentlerde işsizlik olabilir  ama bizim şu anda 882 işçiye ihtiyacamız var. Gaziantep’te işsizlik var demek yanlış olur.  Örneğin  İŞKURB İl müdürlüğüne başvuruda bulunan vatandaşlarımız oluyor. Beş ayrı yerden iş teklif ediyoruz ve beş yerden birisine bile gitmiyorlar. Fabrikalarda beden işçisi olarak nitelendirdiğimizde, Paketleme, üretimde imalatçı, tekstil, kimyevi işlerde, çocuk bezi imalatçısı, un ve makarna fabrikalarında çalışacak işçi bulamıyoruz.’’ Dedi.

15 BİN KİŞİ AZALDI

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 152 bin kişi azalarak 4 milyon 101 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık artış ile yüzde 15,9 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 981 bin kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişi, istihdam oranı ise 4,0 puanlık azalış ile yüzde 42,4 oldu. Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 274 bin, sanayi sektöründe 319 bin, inşaat sektöründe 91 bin, hizmet sektöründe 1 milyon 298 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,3′;ü tarım, yüzde 20,0′;ı sanayi, yüzde 5,8′;i inşaat, yüzde 55,0′;ı ise hizmet sektöründe yer aldı. İşgücü 2020 yılı Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 134 bin kişi azalarak 30 milyon 632 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 4,3 puanlık azalış ile yüzde 49,0 olarak gerçekleşti.

KAYITDIŞI ÇALIŞAN ORANI YÜZDE 31.3

Haziran 2020 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,9 puan azalarak yüzde 31,3 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,3 puan azalarak yüzde 18,9 oldu. 15-64 yaş grubunda işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,4 puanlık artışla yüzde 13,7, tarım dışı işsizlik oranı ise 0,6 puanlık artışla yüzde 16,0 oldu. Bu yaş grubunda istihdam oranı 4,0 puanlık azalışla yüzde 47,1, işgücüne katılma oranı ise 4,4 puanlık azalışla yüzde 54,5 oldu. (Yaşar Elma)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: