“2 milyon insan bizlere emanet”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Fatma Şahin, şehir için çalışmalarından ve fedakarlıklarından dolayı çalışanlara teşekkür ederek, “2 milyon bizlere emanet. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak koruyucu önleyici tedbirlere dikkat ediyoruz” dedi.
Başkan Fatma Şahin, virüsün yayılmaması ve alınan tedbirlerle ilgili olarak şunları söyledi:

KORONAVİRÜS SALGINI İLE İLGİLİ ALINAN TEDBİRLER VE ÇALIŞMALAR

SAĞLIK, DEZENFEKTAN VE
TEMİZLİK ÇALIŞMALARI

➢ Tüm personele korona virüs salgını hakkında bilgilendirme eğitimi yapılmıştır. Sahada çalışan personellerin eldiven ve maske takması sağlanmıştır.
➢ Büyükşehir Belediyesi ana binası, GASKİ binası ve dış birimleri (GASMEK’ler, Müzeler, Kütüphaneler, Gençlik ve Spor Merkezleri, Kreşler, Engelsiz Yaşam Evi, Aktif Yaşam Merkezi, Moral Evi, Yaşam Evi, Engelli Koordinasyon Merkezi, Mutlu Kafe, Çölyak Bir Başka Kafe, Munir Onat Gençlik Merkezi, Kadın Sığınma Binası, Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezi, Taziye Evleri, Camiler vb.) dezenfeksiyon işlemleri yapılmış olup, periyodik olarak devam etmektedir.
➢ Büyükşehir Belediyesi İnayet Topçuoğlu Hastanesinin temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmış olup, Sağlık Bakanlığının korona virüs salgını ile ilgili algoritmasına göre hareket edilmektedir.
➢ Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları dezenfekte edilmiştir ve talep doğrultusunda dezenfekte işlemleri devam etmektedir.

Şehrin Giriş ve Çıkışlarına Sağlık Standı Kuruldu
➢ Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen ateş ölçerlerle şehrin giriş ve çıkışlarında jandarma ve polis eşliğinde kurulan sağlık stantlarında görevli doktorlar aracılığıyla vatandaşların muayenesi yapılarak Corona Virüs (COVID-19) salgınının şehir dışından gelişi engelleniyor. Bu çalışmayı farklı kılan diğer nokta da gönüllü Suriyeli doktorlar bu işi üstlendi. Doktorlarımız gelen misafirlerimizin ateşlerini ölçüyorlar. Herhangi bir sıkıntı halinde de 112’yi arayarak haber veriyorlar.

Toplu Taşıma Dezenfektan Çalışmaları ve Alınan Önlemler
➢ Belediyemize ait tüm toplu taşıma araçları, tüm özel halk otobüsleri, otobüs ve tramvay durakları, ticari taksiler ve servislerin dezenfeksiyon işlemleri yapılmış olup, dezenfekte işlemleri periyodik olarak devam etmektedir.
➢ Toplu taşıma araçları şoförlerine maske ve eldivenler dağıtılmaktadır.
Kent Merkezindeki tüm toplu taşıma durakları günlük periyodlarla düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.
Şehirdeki toplam 1900 tane ticari taksi ve durakları günlük periyodlarla düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.
Kent genelindeki 927 tane toplu taşıma aracının ve ayrıca tramvayların tamamı için kapasitelerine göre ayrı ayrı oturma planı oluşturularak araçlara asılmış ve şoförler bilgilendirilmiştir. Bu kapsamda Zabıta ekiplerince gün boyu toplu taşıma araçlarının yolcu sayıları ve oturma düzenleri denetlenmektedir.

112 Acil Ambulanslar düzenli
periyotlarla dezenfekte edilmektedir.
Şehir Genelinde Dezenfektan Çalışmaları ve Alınan Önlemler
➢ 15 araç 240 personel ile park, oyun alanları, cadde ve meydanlar yıkanarak dezenfekte edilmiştir. Toplam 85 park, 4.100.000 m2 yeşil alan dezenfekte edilmiştir.
Kent genelindeki banklar, piknik masaları, kamelyalar, çocuk oyun grupları ve spor aletlerine şerit çekilerek halkın kullanımına kapatılmıştır. Alleben Göleti, Burç ve Erikçe Kent Ormanı ve mesire alanları kullanıma kapatılmıştır.
➢ Parklardaki ve kaldırmalardaki banklara şerit çekilerek ve üzerlerine yazı yazılarak toplu oturumların önüne geçilmesi sağlanmıştır.
Eczanelerin Dezenfekte Edilmesi
➢ İlimizde Türkiye’de bir ilk olarak 521 adet eczanemizin dezenfekte işlemlerini gerçekleştirilmiştir.
➢ Banka ATM’lerin dezenfekte işlemi gerçekleştirilmiştir.
➢ Otogar işletmeciliği zabıta daire başkanlığımızın girişimi ile otogarda dezenfeksiyon işlemi yapılmıştır ve periyodik olarak devam etmektedir.

SOSYAL YARDIMLAR
➢ İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza temizlik ve hijyenlerine destek amaçlı 50.000 adet sabun ve çamaşır suyu dağıtımı yapılmış ve hizmetimiz devam etmektedir.
➢ İhtiyaç sahibi olan 11.000 ailemize düzenli olarak gıda yardımı yapılmakta olup 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza kuru gıda, kahvaltılık ve sıcak yemek dağıtımlarımız devam etmektedir.
65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza kuru gıda, kahvaltılık ve sıcak yemek dağıtımlarımız
Tüm sağlık mensubu çalışanların ve eczane kalfalarının belediyemize ait toplu taşıma araçları ve otoparklardan ücretsiz faydalanmaları sağlanmaktadır.
Sokak hayvanları için beslenme noktalarının dezenfekte çalışmaları ve bu noktalara yem dağıtımı yapılmaktadır.

Siper ve Medikal Maske Üretimi
➢ Gaziantep Sanat ve Meslek Kursları (GASMEK) tarafından siper ve medikal maske yapımına başlanılmıştır.

UZAKTAN EĞİTİM, KÜLTÜR VE SPOR AKTİVİTELERİ
GASMEK Uzaktan Eğitim
➢ GASMEK’ lerde uzaktan eğitime başlanılmıştır.
➢ Üniversiteye hazırlanan 6500 etüt öğrencimize Uzaktan Eğitim verilmeye devam edilmekte ve yeni talepler de karşılanmaktadır.
➢ Sanat Merkezi, Çocuk Kütüphanesi (masal saati, kitap okuma saati bv.) ve Bilim Merkezimizde çeşitli atölyeler yapılıp (Ebru, Resim, Mozaik ve Müzik vb. tasarım atölyeleri), sosyal medya üzerinden yayınlanmaktadır.
➢ Görme engelli vatandaşlarımız için “Sesli Kitap” uygulamasının linki sosyal medya ve Web sayfamızda paylaşılmıştır.
➢ Vatandaşlarımızın evde spor yapabilmesi, yemek vb. kursları takip edebilmesi için örnek videolar hazırlanmakta ve sosyal medya üzerinden hizmete sunulmaktadır.

Evde Kitap Okuma Kampanyası
➢ Evde Kitap Okuma kampanyası kapsamında 1.000.000 adet kitap dağıtılacak olup, kitaplar basım aşamasındadır.
➢ Öte yandan okul öncesi çocuklara boyama kitabı ve puzzle dağıtılacaktır.
➢ Ailece oturup satranç oynanabilmesi için her aileye satranç takımı dağıtılacaktır.
➢ Gaziantep Valiliğinin 14 kitabı okuyup, 14 sayfa özetini çıkarıp bunu 14 dakika öğretmenine anlatacak çocuklara Gaziantep Baklavası ödülü verilmesi kampanyasına destek verilerek, kazananlara ayrıca Gazikültür AŞ tarafından Gaziantep Savunmasının 100’ncü yılına özel “Direniş Antep Savunması” oyununu ve Mithat Enç kitabı hediye edilecektir.

BİLİNÇLENDİRME VE DUYURU ÇALIŞMALARI
➢ #EvdeHayatVar ile Kent Genelindeki VMS’lerde ve trafik Işıklarında “Evde Kal” uyarıları ve duyuruları yapılmaktadır.
Büyükşehir Belediyemiz başta Gaziantep Valiliği ile İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere ve diğer Kamu Kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda yürütülen # gönülseferberliği hastagi ile sosyal medyadan başlattığımız projemiz
➢ Temizlik, hijyen ve korona virüsü salgını konusunda Sağlık Bakanlığının öngördüğü görseller 50.000 adet bastırılmış ve vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Ayrıca, GASKİ’nin su faturalarıyla birlikte el broşürü şeklinde 600.000 adet bilgilendirme broşürü dağıtılacaktır.
➢ Yine aynı görsellere ait afişlerin billboard ve dijiboardlardaki yerlerini almaları sağlanmıştır.
➢ Sosyal medya üzerinden “Başkan Sorularınızı Cevaplıyor” saati oluşturulmaktadır.
➢ Büyükşehir Belediyemizin sosyal medya hesabından; alınan tedbirler, temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon temalarında paylaşımlar yapılmaktadır.
➢ Mezarlıklarda defin sonrası taziye dileklerinin tokalaşmadan yapılması hususunda, cenaze namazı sırasında imamlarımız tarafından uyarılarda bulunulmaktadır.

BELEDİYE HİZMETLERİ
➢ Vatandaşlarımızın belediyemize gelmeden her türlü işlemi yapabileceği alt yapı hazırlanmıştır.

➢ Bakanlığımızın aldığı kararlar gereği belediyemizin kiracısı olan işyerlerinden kira alınması durdurulmuştur.
➢ Yine belediyemizin kiracısı olan işyerlerinin ekonomik olarak etkilendiği için kiraların sadece %50 alınmasına karar verilmiştir.
➢ Zabıta Daire Başkanlığımız temizlik malzemeleri, dezenfektan malzemeleri vb. satan ticari yerlere denetimler yapmaktadır.
➢ Vatandaş şikâyet ve talepleri için Alo 153’de görev yapan personeller konu hakkında bilgilendirilmiştir. Sorulara nasıl cevap verilmesi konusunda eğitimleri yapılmıştır.
➢ Yol kenarlarında adak kurbanlık satışı yapan kişilerin satışı engellenmiştir.
➢ 65 Yaş üzere vatandaşlar uyarılarak toplu taşıma araçlarına binmeleri engellenmiştir.
➢ Engelsiz Yaşam Merkezi, Yaşam Evi, Moral Evi, Kütüphaneler, Gençlik Spor Merkezi, GASMEK, Kitap Kafeler, Millet Kıraathaneleri, Kreşler, Kültür Sanat Merkezi, Çocuk Sanat Merkezi geçici süre hizmete kapatılmıştır
➢ Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan toplantılar, çalıştaylar, kongre, tören, toplu etkinlikler vb. iptal edilmiştir.
➢ Belediye personelimizin evinden uzaktan işlerini yapabileceği teknolojik alt yapı hazırlanmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: