Kredi ödemeleri ertelendi

Corona virüsü salgını tüm dünya üzerinde etkilerini yoğun bir şekilde göstermeye devam ediyor. Ülkemizde de bu mücadeleler hız kesmeden devam ediyor. Durum böyle olunca, çalışanlar ve işverenler ekonomik anlamda zarar yaşayabiliyor. Corona virüsü salgını nedeniyle ekonomik anlamda kötü etkilenenler için yeni kararlar alındı. Yedi bankanın kredi ödemelerinin ertelenmesi karar alındı.

Corona virüsü salgını nedeniyle ülke genelinde çok sayıda tedbir alındı. Bu noktada ekonomik anlamda kötü etkilenen çalışanlar ve işverenler için bankalardan son dakika açıklamaları geldi. Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankalı, Garanti Bankası ve Vakıfbank yaşanan bu salgın nedeniyle yeni kararlar aldıklarını açıkladılar.

Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla hazırladıkları destek paketlerini devreye aldı.

Bankalar, 31 Mart’ta ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin ödemelerini öteledi.

İstihdam azaltmayan firmalara 3 aylık personel maaş gideri kadar limit imkanı

Bankalar ayrıca, personel maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı vereceğini duyurdu.

Kredi ödemelerine ek süre

Öte yandan,bu ismi geçen bankalar ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle uygun vadeli yapılandırma sağlayacak.

Bu kapsamda, alınan önlemler şöyle:

31 Mart’a kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

Eesnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek. Müşteriler, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırabilecek. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.