Gaziantep’te 4 okulda cerrahi maske üretilecek

Bir tedbir de Gaziantep’teki meslek lisemerinden geliyor ve korona virüsüne karşı cerrahi maske üretimi yapılacak. Buna göre Hacı Sani Konukoğlu, Hacı Muzaffer Bakbak , Kızılhisar Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Nizip Alkan Meslek Teknik Lisesi, cerrahi maske üretimine başlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan  Gaziantep il Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe şunları söyledi: “Artık meslek liselerinde Gaziantep ili söz sahibi olmuştur. Meslek liselerimizde bir çok branşlerde işlemler yapılmakta ve yapılan işlemler sonucunda bir çok dalda söz sahibi olmuştur. Şimdi ise korona virüsüne karşı ülkemizde maske sıkıntısı çekilmektedir. Biz de bu sıkıntıyı göz önünde bulundurarak tekstil bölümü olan meslek liselerinde neden maske yapmayalım diye düşünüp maske üretimine karar verdik. İlk aşamada denemeleri yapacağız daha sonra da bunu faaliyete geçireceğiz” dedi.

Ayrıca meslek  ve teknik Anadolu liselerinden sorumlu İl Milli Müdür Yardımcısı İ. Necip Kafadar’da gazetemize açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi: “Şu an Gaziantep’te meslek lisesi olarak büyük bir adım attık. Şimdiki yaptığımız işlem ise tekstil bölümü olan meslek liselerinde maske üretimidir. Bununla ülkemizde maske sıkıntısı çekilmekteydi, bu sıkıntıyı bakanlığımız tarafından da görülmüştür, bu sorunu Gaziantep’te de çözmek istedik. Bu çözüme destek olan başta sayın Valimiz Davut Gül’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yasin Tepe’ye teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz. Maske üretimi yapacak tekstil bölümü olan okullarımız şunlardır: Hacı Sani Konukoğlu, Hacı Muzaffer Bakbak , Kızılhisar Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Nizip Alkan Meslek Teknik Lisesi’dir ve Gaziantep’in maske sorununu çözecek olan bu okullarımızdır” dedi.

Son günlerde korona virüsüne karşı bir çok önlem ve tedbirler alınmaktadır. Bu önlem ve tedbirleri kendilerine ranta çevirmek isteyenlere karşı meslek liselerinde cerrahi maske üretimi yapılması bakanlıkca alınan kararla onaylandı ve Gaziantep’te de 3 meslek lisesi maske üretimi yaparak kendilerine rant çevirmek isteyenlere dur diyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) meslek liselerinde temizlik malzemeleri üretiminden sonra koronavirüs önlemleri kapsamında maske üretimine de başlayacak.

Bakanlık, hem N95 standardında hem de basit cerrahi maskelerden üretecek. Özellikle piyasada maske bulunmadığı bugünlerde meslek liselerinin bu adımı önemli bir boşluğu dolduracak.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak il milli eğitim müdürlükleriyle süreci koordineli şekilde yürüttüklerini belirtti.

44 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde tüm illerdeki okulların temizlik ve dezenfeksiyonuyla ilgili ihtiyaç duyulan tüm malzemelerini üretilebildiğini ve okullara ulaştırıldığını ifade eden Özer, şunları kaydetti:

“Okul sayısını nisan ayında 100’e çıkartmak için de planlama yaptık. Şimdi önemli bir adım daha atıyoruz. Piyasada maske bulunmasında sıkıntı çekiliyor. Sağlık Bakanlığımızla da durumu değerlendirdik. Maske üretimi için gerekli adımı atıyoruz. 14 pilot il belirledik. Bu illerde cerrahi maske üreteceğiz. İstanbul’da 5, Bursa’da 3, İzmir’de 3, Gaziantep’te 3, Adana’da 3, Ankara’da 2, Kocaeli’de 2, Sakarya’da 2, Antalya’da 2, Konya, Hatay, Tokat, Malatya ve Van’da da birer okul olmak üzere 30 okulumuzda cerrahi maske üreteceğiz.

Diğer taraftan N95 standardında maske üretmek için İstanbul, Bursa ve Hatay’ı seçtik. Bu illerimizde bir mesleki ve teknik Anadolu lisemizde N95 standardında maske üretebilmek için yatırımlarımızı yapıyoruz. Bu kapsamda İstanbul’da Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa’da Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hatay’da Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretim yapacağız. Mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz tüm kapasitesiyle bu süreçte milletimizin yanında yer alacaktır. Nisan ayında üretimlere başlayacağız.” Özer, desteklerinden dolayı Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Güven’e ile süreci başarıyla sürdüren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve 81 il milli eğitim müdürlerine teşekkür etti.

%d blogcu bunu beğendi: