Yıldırım ile baş başa

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ile baş başa röportajda eğrisiyle doğrusuyla herşeyi Zafer Gazetesine açıkladı ve gazetemize şunları söyledi: “Öncelikle Elazığ ve Malatya’da gerçekleşen deprem faciasında ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Yaralı vatandaylarımıza da acil şifalar diliyoruz ve acılarını paylaşıyoruz” dedi.

Yıldırım, yaşanan depremin ardından tüm Türkiye’nin tek yürek olup, depremzedeler için seferber olduğunu söyleyerek  “asıl önemli olan gelecek için seferber olmak” dedi.

GTO Başkanı Başkan Tuncay Yıldırım ile yaptığımız röportajda şunları söyledi: “Tüm milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın… Yaşatmasın diyoruz ama yaşayacağız. Eğer tedbir almaz, bilinçlenmezsek belki daha da derin acılar yaşayacağız.  Bulunduğumuz coğrafi yapı ve tarih diyor ki; ‘deprem geliyor, tedbir al!’ En kötü günde milletçe seferber oluyoruz, bir oluyoruz… GTO olarak biz de elimizden geleni yaptık. Gıda ve kışlık giyim malzemelerinden oluşan yardım tırlarını bölgeye gönderdik. Devlet eliyle de bölgeye destek sağlanıyor. Teşvikler, borçların ertelenmesi, kira desteği gibi. Devlet ya da millet eliyle yapılan yardımlar yalnızca günü kurtarmaya yarıyor. Yapılması gereken geleceği kurtarmak, gelecek için seferber olmak… Şimdi gelecek için seferber olma vakti.” dedi.

5 YILDIZ GURURU YAŞIYORUZ

Başkan Tuncay Yıldırım, 2015 yılında 24. Kalite Kongresinde hizmet kalitesinin mükemmelliğini 4 yıldız ile belgeleyen ilk ve tek Ticaret Odası olan GTO, mükemmellik seviyesini 5 yıldıza yükselterek bu kez de Türkiye’nin 5 yıldızlı ilk ve tek Ticaret Odası oldu dedi.

GTO’nun kalite yolculuğunun 1999 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile başladığını ve bunun Gaziantep iş dünyasına daha kaliteli hizmet verebilmek için çıkılmış bir yolculuk olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bu yolculuk hiç bitmeyecek. Her zaman daha kaliteli hizmet için yanımıza daha fazla yol arkadaşı alarak devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin Gaziantep gibi özel bir kente Avrupa Kalite Ödülünü kazandırmak olduğunu dile getiren Yıldırım, “Odamız, yıllar önce kalite ve kurumsallaşma çalışmaları için ilk adımı atmış ve devamını getirmiştir. Bu yola Gaziantep iş dünyasına daha iyi hizmet verebilmek ve hizmet süreçlerimizi daha iyi hale getirebilmek için çıktık. Aslında mükemmellik yolculuğuna çıkan sadece GTO değil, 20 bini aşkın üye firması ve ortak akılda birleşen kurumlarıyla tüm Gaziantep’tir. Mükemmel bir ticaret odası demek aslında o kentte ki ticari hayatın kalitesinin yükselmesi demek. O nedenle attığımız bu adım, elde ettiğimiz bu başarı uzun vadede üye firmalarımızı, Gaziantep’i ve Türkiye’yi ileriye taşımak, yaşam kalitesini yükseltmek anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

GEÇTİĞİMİZ YIL SESİMİZ GÜR ÇIKTI

Başkan Tuncay Yıldırım, 2019 yılında Oda olarak sesimiz gür çıktı, 2020 yılında ise bu başarılarımızın devamı sürecektir.

2019 yılında üyelerimizden aldığımız güçle sesimiz gür çıktı. En güçlü yanlarımızdan birisi de bu. Reel sektörün ve kentin birçok sorununu yüksek sesle dile getirip çözüm aradık. Bundan sonra da bu çizgide ilerlemeye devam edeceğiz”

YILDIRIM, 2020 YILI HEDEFLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım 2019 yılında Türkiye ihracatının yüzde 4’ünü gerçekleştiren Gaziantep’in   ihracat verilerini ve 2020 hedefini şöyle değerlendirdi:

“Türkiye üretiminin ve ihracatının en güçlü aktörlerinden biri olan şehrimiz 2019 yılını yüzde 7,7 ihracat artışı ile kapattı. Bu, Türkiye ihracat artışının 3 katından fazla bir artış oranı. 2019 yılında toplam 7 milyar 471 milyon 843 bin dolar ihracat ile ülkenin en fazla ihracat yapan 6.kenti olan Gaziantep, bu performansı ile tarihinin en yüksek ihracat rakamını gerçekleştirdi. 2020 yılında yolumuza yeni rekorlara ulaşmak hedefi ile devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Aralık ayında 624 milyon 694 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep ihracatçılarını gösterdikleri performans ve ekonomiye sundukları katkı için teşekkür eden Yıldırım, “Hedefimiz elbette ihracatta, üretimde, turizmde yani ülke kalkınmasına değer katacak her alanda yeni ve sürdürülebilir rekorlara imza atmak. Bu noktada Gaziantep’in vizyonu ve altyapısı var. Başarmak için ihtiyacımız olan şey, her zaman dile getirdiğimiz üzere “katma değer”. Yeni rekorlarımızı “katma değeri yüksek, yerli ve milli” ürün ve hizmetlerle elde etmek için çalışmalıyız. ” Diye konuştu.

HAVALANINDAKİ SIKINTILAR BİTMİŞTİR

Tuncay Yıldırım, Gaziantep havaalanında yaşanan sıkıntılarını bittiğini söylerken,sözlerine şunları ekledi:

 “Hava ulaşımında yaşanan sıkıntıyı da bulunduğumuz her platformda, istisnasız dile getirdik, bu sıkıntının şehrimize hem para hem de itibar kaybettirdiğini söyledik. Çok şükür ki bu sorun da çözüldü. Geçtiğimiz gün Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin,  Gaziantep havalimanındaki ISL GP cihazı CAT II seviyesine yükseltilerek aktif kullanıma geçtiğini açıkladı. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

GASTRONOMİ AKADEMİSİ İÇİN İMZALAR ATILDI

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GASTRONOMİ’yi de unutmadı.

Gastronomi projesinin çok yönlü olduğuna ve çarpan etkisi yaratan faydaları olacağına dikkat çeken Yıldırım, projeye duyulan ihtiyaç ve hedeflerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Gaziantep olarak mutfak zenginliğimizi, kültürümüzü UNESCO ile tescilledik, gastronomi kenti belgesini aldık bitti diyemeyiz. Bu zengin kültürü katma değere dönüştürmeliyiz, tüm dünyaya satabilmeliyiz… Turizme, ihracata, üretime kısacası gastronomi hizmetlerimizi kentin ekonomisine ve sosyal yaşamına değer katan bir yere taşımalıyız.

Ne yazık ki gerek sektör temsilcileri gerekse bu alanda tüketici olan diğer üyelerimizi dinlediğimizde bu muhteşem yemek kültürünü sunarken, satarken olması gereken hizmet kalitesini yakalamakta zorlandıkları tespitinde bulunduk. Bunun en temel nedeni de yetişmiş, kalifiye eleman olmayışı. Aslında biz üyelerimizin sesine kulak vererek bu projeyi geliştirdik.”

YILDIRIM, BASINI UNUTMADI

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, basın emekçilerini ve emektarlarını da unutmayarak şunları söyledi:

Basın özgürlüğü tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de vazgeçilemez, vazgeçilemeyecek bir kavramdır. Basın mensupları, gördükleri aksaklıkları, sorunları, olumlu veya olumsuz eleştirileri her hal ve şartta tereddütsüzce yazabilmeli, toplumu bilgilendirmeli, haberdar edebilmelidir. Tabi toplumlara yön veren bir mesleği icra eden gazetecilerimizin bu mesleği icra ederken topluma karşı olan sorumluluklarıyla hareket etmeleri, ahlaki ve etik kurallara uymaları, ilke sahibi olmaları da olmazsa olmazdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” Topluma adeta rehber olan basın mensupları, gerek aldıkları eğitimlerle, tecrübeleriyle, bulunduğu şehri, bölgeyi tanımalarıyla, sosyal ve kültürel hayata sağladıkları katkılarla birer örnek olabilmelidir. Gazeteciler, elinde bulundurduğu kuvveti şehri ve ülkesinin daha iyi seviyelere getirebilmek için harcamalı, edindiği tecrübeleri ve iş ahlakını kendisinden sonra gelecek genç gazetecilere aktarmalıdır.” dedi. Bu röportajdan dolayı Zafer Gazetesi olarak Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım’a teşekkürlerimizi sunarken, Yıldırım’da gazetemiz hakkında şunları söyledi: “Zafer Gazetesi’nin 43. Yılı olması sebebiyle özverili, ahlaki ve basın ilkesinden çıkmayan bir gazete olmasından dolayı severek takip etmekteyim. Bu sebepten dolayı Zafer Gazetesi’nin 43. Yılını kutluyorum ve bundan sonraki yayın hayatında da başarılar diliyorum” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: