“İşçinin eline ne kadar çok para geçerse piyasa o kadar canlanır”

ÖZSEVEN: NE KADAR ÇOK İŞÇİNİN EMEKÇİNİN ELİNE PARA GEÇERSE, PARANIN PİYASADA DOLAŞMASI DİĞER KESİMLERİ DE ETKİLEYECEK VE KALKINMAYI DA SAĞLAYACAKTIR

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası(GSMMMO) ile  İŞ-KUR İl Müdürlüğü’nün beraber düzenlediği  “İstihdam Teşvikleri” Konulu Seminer GSMMMO Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Seminere İŞ-KUR İl Müdürü Sıraç Ekin,İŞ-KUR yetkilileri ve çok sayıda muhasebeci mali müşavir katıldı.

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven ;

Piyasada para dolaşımının  artmasının bir o kadar da ülke kakımasına katkı sağlayacağını, bu nedenle teşviklerden mutlaka faydalanılması gerektiğinin önemine değindi.

İstihdamın ülke için çok önemli olduğunu vurgulayan Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven insanların eline geçen  her paranın piyasada kara geçtiğini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti;

Keynes eğer bir ülkede insanların para kazanması için gerekiyorsa “devlet bir  çukuru kazdırıp tekrar o çukurları doldurmalı” diyor. Çünkü insanların eline geçen bu parayla piyasayı canlı tutarsınız.

Ekonomide ne kadar sıkıntı olduğunu kentimizde ve ülkemizde en iyi gören bizleriz.. Bu anlamda istihdamın teşviklerinden faydalanmamız gerekiyor.Kendi şehrimizi faydalandırmamız gerekiyor. Ne kadar çok işçinin, emekçinin eline para geçerse paranın piyasada dolaşması diğer kesimleri de etkileyecek ve kalkınmayı da sağlayacaktır.

EKİN: İSTİHDAM TEŞVİKLERİ NE OLURSA OLSUN İŞ-KUR’A KAYITLI OLMA, İŞ-KUR’DAN YÖNLENDİRME GİBİ ZORUNLUK VAR

İstihdama yönelik uygulamada görülen aksaklıkların giderilmesi ve mevzuata yönelik bilgilendirme seminerinde konuşan İŞ-KUR İl Müdürü Sıraç Ekin ise konuşmasında;

“Birden fazla istihdam teşviki var ama işverenlerimizin maalesef üzülerek de söylüyorum toplu çıkışları zaman zaman oluyor. Bir yerden istihdam yapmanız gerekiyor bir yerden istihdamı  mı koruyacaksınız. Bir yerde de toplu çıkışların yapıldığını görünce insan çok daha farklı bir noktaya gidiyor.

Bizler kamu görevlileri olarak, yardım eli olarak  istihdamın daha iyi olabilmesi için işverenlerimizin daha çok desteklenmesi için, toplu çıkışların veya toplu çıkış olmasa dahi bireysel çıkışın bile önüne geçebilmek için o işverenin yapacakları ile ilgili bir takım şeyleri görüşeceğiz.

İstihdam teşvikleri ne olursa olsun İŞ-KUR’a kayıtlı olma, İŞ-KUR’dan yönlendirme gibi zorunluk var. Bunun olmaması halinde yapacağınız istihdam bizim için çok büyük bir anlam ifade etmiyor. İŞ-KUR’a kayıtlı olma zorunluluğu getirdik bu yasal bir prosedürden dolayı. Her ne kadar farklı yerlerden teşvikler anlatıldığı için İŞ-KUR’a kayıt olma zorunluluğu vardır. Elbette işsizleri İŞ-KUR’a kaydedip daha  sonra diledikleri mesleklerde istihdama yönelik  çalışmamız oluyor “ dedi.

%d blogcu bunu beğendi: