SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINA REKOR BAŞVURU

Gaziantep Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans programı bu yıl öğrenci alımı yaptı. Programa başvuru yapanların sayısı 244 kişi ile rekor seviyeye ulaştı. Tezli yüksek lisansa 10, tezsiz yüksek lisansa ise 20 kişi alındı. Yabancı uyruklu öğrenci tezli yüksek lisans programına da Irak, Suriye, Azerbaycan ve Mozambik’ten 22 kişi başvuru yaptı. Yabancı uyruklu öğrencilerden ise 5 kişi yüksek lisans programına kabul edildi.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü lisans programına ilk kez 2018 yılında aldığı öğrencilerle başladı. Bölüm, Hacettepe Üniversitesi’nin doluluk oranı, en düşük ve en yüksek puan arasındaki fark bakımından yapmış olduğu araştırmada 2018 yılında 189 Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümleri arasında eğitim ve öğretim faaliyetine 42. Sırada başlamıştır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında yapmış olduğu bilimsel etkinliklerle de akademik alanda katkı sağlamıştır. 13. Uluslararası Kamu Yönetimi Sempozyumu’nda (KAYSEM13) “Uluslararası Siyaset ve Güvenlik Stratejileri ve Kamu Yönetimi Politikaları” teması ile 290 bildiri sunulmuş, 95 farklı üniversite ile Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi ile Polis Akademisinden 46 profesör, 44 doçent, 116 doktor öğretim üyesi, 42 öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi ile kamu kurum kuruluşları ve özel sektörden 89 araştırmacı bildiri ile katılmıştır.

“Kadın ve Siyaset” konulu bir panel, “Yabancı Misyonlar ve Uluslararası Hukuk” ile “Geçmişten Günümüze Türklerde Devlet Geleneği” konulu iki konferans düzenlemiştir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından Erasmus kapsamında iki üniversite ile anlaşma sağlanmış halen üç üniversite ile görüşmeler devam etmektedir. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, kısa zamanda akademik olarak yaptıkları faaliyetlerde Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Erdoğan’ın desteklerini her zaman gördüklerini belirterek, gelecek dönemde hedeflerinin yüksek lisans programı kapsamında Gaziantep ili başta olmak üzere bölge hakkında ve kamu yönetimi, yerel yönetimler, kent, güvenlik ve göç konularında araştırmalar yapmak olduğunu, bölgenin böyle bir yüksek lisans programına ihtiyaç duyduğunu, başvuru sayısının da bunu gösterdiğini belirterek, başvuru yapanların sadece Gaziantep ve çevre illerden gelmediğini, Aydın, İzmir, Balıkesir, Kayseri, Ankara, İstanbul’dan da başvuru yapıldığını söylemiştir. Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe; yüksek lisans programına öğrenci alımında Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Zekiye Antakyalıoğlu ile Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necmeddin Yazıcı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’e destekleri ve onayları için teşekkür ederek, gelecek yıllarda hedeflerinin Doktora programı açmak olduğunu belirtmiştir.

%d blogcu bunu beğendi: