Ülkenin sosyal meseleleri Gaziantep’te çözüm bulacak

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu’nun bölgesel anlamda ilk toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi. Vali Gül, burada yaptığı konuşmada kurulun 2 gün boyunca paydaşlarla yapılacak toplantılarla, politika belirleme sürecini başlatacağını belirterek, toplantı sonucunda hem Gaziantep hem de Türkiye için kalıcı ve sürdürülebilir politikalar üretilmesi temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte oluşturulan yeni kurumlardan Sosyal Politikalar Kurulunun, sistemin önemli bir parçası olduğunu aktaran Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin, kurul olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçladıklarını söyledi.

İlki Gaziantep’te olmak üzere bölge çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Bilgin, “Çalışmalarımız, toplumdaki farklılıkları, yoksullukları, gelir, sosyal eşitsizlikleri gidermeye yönelik politika alanlarını kapsamaktadır. Çalışma hayatından sosyal yardımlara, sosyal güvenlikten sosyal dayanışmaya kadar geniş bir alanı kapsayan sorunlar var. Bu sorunların çözümüne yönelik politikalar nelerdir? Bunları ortaya koyuyoruz. Bölgesel gelişme ve sorunlar, kentleşme, sanayinin yaratmış olduğu sorunlar, göç dalgasının yarattığı sorunlar, toplumsal huzursuzlukları, eşitsizlikleri fırsat eşitliğiyle eşit yurttaşlık haklarının kullanımını sağlayarak bir düzenlemeyi sosyal devletin görevi haline getirmektedir. Sosyal politikalar kurulu olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Bilgin, akademisyenlik hayatı boyunca çalışma ekonomisi ve sosyal politikalar üzerine dersler verdiğini de belirterek sosyal politikanın esas maksadının toplumda bir orta tabaka yaratmak olduğunu, düşük gelir gruplarının gelir seviyelerinin düzeltmesinin ve sosyal fırsatların eşitsiz dağılımına karşı mücadele etmenin, sosyal politika alanının perspektifi içerisinde yer aldığını ifade etti. Gaziantep Valiliği Atatürk Salonunda düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyelerinin yanı sıra kurum/kuruluş yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

%d blogcu bunu beğendi: