“İthalat bağımlılığından kurtulmalıyız”

Türkiye Ekonomisi Güncel Durum Değerlendirme Toplantısı, AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin katılımı ile Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Nurettin Canikli’nin yanı sıra Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Topçuoğlu ile sanayici ve işadamları katıldı. Gündeme dair ekonomik gelişmelerin istişare edildiği toplantıda, iş dünyasının yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

 

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla şehirleri gezerek sanayici ve imalat sektörü temsilcileri ile bir araya geldiklerini kaydetti.

 

Sorunları yerinde tespit edip hızla çözüm üretmek istediklerini dile getiren Canikli, “Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında başlayan ve 2019 yılının ilk aylarına kadar devam eden dalgalanmalı bir süreç yaşadık. Bu süreçte döviz piyasasında da birtakım hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Ama son dönemde bu dalgalanma da büyük oranda sakinleşti. Bu fırtına döneminde sanayicimiz ciddi bir mücadele içerisine girdi. Tabi bu dalgalanmalar sonrasında sanayimizin bir fotoğrafını çekmek, kimse herhangi bir zarar gördü mü görmedi mi, görmüşse bunu belirlemek ve çözmek için bu buluşmaları gerçekleştirmek istedik” dedi.

 

Türkiye’de ithalat, normal kriterlere göre olması gerekenden fazla olduğunun altını çizen Canikli, “Oysa Türkiye’de üretimi yapılan birçok kaliteli ürünün ithal edildiğini görüyoruz. Son aylarda cari açıkta ciddi bir düşüş söz konusu. Bu çok önemli bir gelişme. Bu gelişme 6-7 aydır da sürüyor. 2019 rakamları da bu süreci destekliyor. İhracatımız artarken, ithalatımız düşüyor. Buna bağlı olarak Türk ekonomisinin önemli kalemi olan cari açıkta düşüş söz konusu. İthalatın azalmasına bağlı olarak cari açıkta yaşanan düşünün nedenlerinden birisi de talepteki düşüştür. Bunu açıkça ortaya koymak gerekiyor. Yani bunun anlamı şu; yarın yeniden talepler baskısı oluştuğunda talep artışı, ithalatı kamçılayabilir. Bu da dış ürünlere yönelebilir. O yüzden yapının düzeltilmesi ve dönüştürülmesi gerekiyor. Bu gelişmeler güzel ama talep normale döndüğünde aynı eğilim devam eder mi, o konuda ciddi soru işaretleri var. Geçmiş yıllarda bunu yaşadık. O nedenle ithalata bağımlılığın, hatta ithalata tiryakiliğin azaltılması gerekir” diye konuştu.

 

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de konuşmasında, Gaziantep’in Türkiye ekonomisindeki yerine dikkat çekerek, “Gaziantep dünyanın 180 ülkesine ihracat yapan bir şehirdir. 2018 yılını 7 milyar dolar ihracatla kapatan Gaziantep, 2019 yılının ilk iki ayında ise Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat yapma başarısını göstermiştir. Geçen yıl 7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep 5 milyar dolar da ithalat yaparak bu anlamda da dış ticaret fazlasıyla cari açığın azalmasına katkıda bulunmuştur. Gaziantepli sanayiciler olarak bizler Dünya’da Türkiye, Türkiye’de Gaziantep düsturuyla şartlar ne olursa olsun çarları döndürmeye çalışıyoruz. Bu amaçla bölgemizin çılgın projesi olan Gaziantep ile Kilis arasındaki 50 milyon metre kare alana Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ni kuruyoruz” şeklinde konuştu.

 

GSO Başkanı Ünverdi, konuşmasının sonunda “Firmaları bire bir ziyaret ederek, sorunları yerinde inceleyen ve yaşanan sorunların çözümüne yönelik çalışmalarından dolayı Sayın Nurettin Canikli’ye çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli işadamlarının sorularını yanıtladı.

 

%d blogcu bunu beğendi: