“Söz veriyorum, Karşıyaka yemyeşil olacak”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçim öncesinde ziyaretlerini aralıksız olarak sürdürüyor. Ak Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz ile gazetemizi de ziyaret eden Fadıloğlu, Genel Yayın Koordinatörümüz Atilla Konukoğlu ile gündeme ilişkin konuları konuştu.

Gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Rıdvan Fadıloğlu, yüzleri güldürecek projelerinden bahsetti.

 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İpekyolu Kentsel Dönüşüm Alanı ve Karşıyaka yeni imar revizyon planını ilk kez gazetemize açıkladı. Fadıloğlu, bölge sakinlerine müjde vererek, “Bugüne kadar cefasını çeken halkımız, bundan sonra oranın sefasını sürecek. Bölgenin yüzde 70’i yeşil alan olacak. Rantı düşünseydik, bunu yapmazdık” dedi.

Fadıloğlu, İpekyolu Kentsel Dönüşüm Alanında Türkiye’ye örnek bir modelleme ile kentsel dönüşüm yaptıklarını söyledi. Fadıloğlu, “Vatandaşımız rahat olsun. Biz ranta yönelik bir planlama yapmadık. Eğer ranta yönelik bir planlama yapsaydık şimdiye kadar burada etap etap katlı binalar yapardık. Burada sosyal donatı alanları yapacağız. İçinde eğitim, spor, kültür alanları olacak. Bu proje ile bölge rahat nefes alacak. Gaziantep rahatlayacak. Bizim amacımız para kazanmak değil, vatandaşı memnun etmek” diye konuştu.

 

İpekyolu kentsel dönüşüm alanında yatay mimari ile ideal bir alan planlamayı düşündüklerini belirten Başkan Fadıloğlu, “Orada çok yüksek katlı binalar yaparak Karşıyaka semtinin arkasını öldürecek bir plan düşünmedik. Orada sosyal donatıların ağırlıkta olduğu bir mekan elde edeceğiz. Burada hiçbir zaman rant düşünmedik. 31 Mart günü yeniden seçildiğimde burayı en ideal şekilde milletimizin hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR MODEL OLUŞTURDUK

Şehitkamil’de kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Fadıloğlu, “Burada yüzde 94 oranında kamulaştırma işlemi tamamlandı. Türkiye’de örnek bir modelleme ile kentsel dönüşüm yapıyoruz. Nedir bu? Vatandaşa sadece para verilip ne halin varsa gör denilmedi. 50 metrelik parselle 3 tane evin varsa 3 tane nitelikli daire seçerek oturma imkanı sağlanacak alternatif sunduk. Bunu paraya tercih edenler oldu. Gidip çoluğuyla çocuğuyla oturanlar da oldu. Bu tür uygulama ile Karşıyaka bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın ağırlıklı kısmı Seyrantepe’ye bir kısmı da Beykent’e gitti” açıklamasında bulundu.

 

HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

“Seyrantepe’ye taşınan vatandaşlarımızın tabi alışveriş yapmış oldukları ticari üniteler var” diyen Fadıloğlu, her şeyi en ince detayına kadar düşündükleri ifade ederek, şunları kaydetti:

“Oradaki esnaf müşterisini kaybetmesin düşüncesiyle aynı zamanda Seyrantepe’ye 37 dükkandan oluşan bir ticaret merkezi yaptık ki oradaki insanların ihtiyacı görülmesi, artı oradaki yıllardır duygusal bağları oluşmuş ikili münasebetleri oluşmuş esnafın yeni müşteri profilinden çok eski müşterisi ile birlikte iş yapabilmesi adına imkan sağladık. Bu da en az onun kadar önemli.”

 

CEFA ÇEKENLER SEFA SÜRECEK

Fadıloğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Fakat hala Korutürk Caddesi’nde kalan esnafımızdan oraya gitmeyip de orada ticaretine devam eden kardeşlerimiz de burada ümitsizliğe düşmesinler. Uzun sürdü, cefa çektik diyebilirler ama inşallah en fazla sefasını sürecek olanlar da onlar olacak. Çünkü parçalı planlama yaptığımızda yine sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz. Bizim burada yapmak istediğimiz bütüncül bir planlama ile bu ilk etapta yapılan yerin tamamını ağırlıklı donatı alanı olarak çözüp ondan sonraki yapacağımız revizyon imar planı ile bütün ihtiyaçlarının aşağıda bu düzlükte kullanıldığı bir mekan haline dönüştürmek.”

 

PROJE 8 ŞUBAT MAHALLESİ’NE KADAR

İpekyolu kentsel dönüşüm alanında yatay mimari ile ideal bir kent planlamayı düşündüklerini belirten Fadıloğlu, “Orada sosyal donatıların ağırlıkta olduğu 8 Şubat Mahallesi’ne kadar insanların gelip hayat bulacağı bir mekan elde edeceğiz. Burada hiçbir zaman rant düşünmedik. Eğer acele davransaydık çok katlı binalarla tüm Karşıyaka’yı öldürecek yapılar yapacaktık. Hiçbir zaman aldatan olmadık aldanan da olmadık. Gaziantep’te farklı noktalarında eskiden 20 tane semt sahası vardı. Şu anda maalesef bunlar ortadan kalktı. Biz yeniden o noktaya dönüşecek şekilde çocuk oyun alanları, kütüphanesi, top sahasıyla esnafı harekete geçirecek alternatif ticari unsurlarıyla ideal bir kent planlaması düşünüyoruz. Beklememizin nedeni buydu. 31 Mart günü yeniden seçildiğimde burayı en ideal şekilde milletimizin hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

 

PROJEMİZDE RANT YOK

Ranta yönelik bir kentsel dönüşüm yapmadıklarının altını çizen Fadıloğlu, “Vatandaşımız gayet rahat olsun. Biz ranta yönelik bir planlama yapmadık. Eğer ranta yönelik bir planlama yapsaydık şimdiye kadar burada etap etap katlı binalar yapardık. Bir bütüncüllük olsun diye beklettik. İnşallah bundan sonraki süreçte en nitelikli ve özel sektörün bu işin içine girmesini sağlayacak şeyler yapacağız. Kamunun, özel sektörle rekabet etmemesi lazım. Kamu; özel sektörün, yatırımcının önünü açacak planlar yapmalı. Yapmış olduğumuz bu revizyon imar planı ile yol ve ulaşım akslarını belirledikten sonra, özel sektör gelip burada yatırım yapabilecek. Hal böyle olunca, nasıl kamulaştırırken Türkiye’de örnek bir uygulama yaptıysak inşallah uygulamasına geçtiğimizde de ranta yönelik değil, sosyal donatı ağırlıklı vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik bir planlama ile ve özel sektörün önünü açacak bir yapılanma ile bu işi gerçekleştiriyor olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

480 BİN KİŞİLİK ARSA REZERVİ VAR

İlçede yeni imar alanına ihtiyaç olmadığını belirten Fadıloğlu, şöyle konuştu:

“Tabi bazı şeylerde süre uzun olabilir. Ama sonucu inşallah memlekete hayırlı bir iş olacak. Bizim şu anda yeni imar alanları açmamıza gerek yok. Şehitkamil’de 480 bin nüfusu karşılayacak bir imar alanı Sosyal konut alanları hariç Beykent ile ilgili Kuzeyşehir ile ilgili yapılan projeler hariç böyle bir iş yapmaya gerek yok. Şu anda 480 bin kişiyi barındıracak arsa rezervi var. Bunların yollarını açıyoruz. Yani 3 sene içerisinde maksimum 1 bölü bin uygulama imar planı yapılmış. Yolu açılmayacak hiçbir yer kalmamış, hal böyle olunca da bunun sonucunda 480 bin kişinin barınabileceği bir yer rezervi hazırlamış olacağız.”

 

2024 YILANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ

Yeni dönemki proje ve hedeflerini anlatan Fadıloğlu, Şehitkamil’i yaşanılabilir kentler sıralamasında yukarıya taşıdıklarını belirterek, “2009’da göreve geldiğimizde Şehitkamil ve Gaziantep’i yaşanılabilir kentler sıralamasında nasıl yukarı çıkarabiliriz, dedik. Şehitkamil’i yaşanılabilir kentler sıralamasında yukarıya çıkarmak bizim için çok önemli. 2 dönem de bunu yapmaya çalıştık. 2009 yılında başlattığımız hizmet kervanına Allah’ın izniyle 2024 yılana kadar devam edeceğiz. Gaziantep’ten beyin göçünün engellenmesi ve dışarıdan beyin göçü alması çok önemli. Bunu sağlamamız için belli standartları yakalamamız gerekiyor. İlk kurguyu bunun üzerine kurduk ve bunun üzerine devam ediyoruz.”

 

DİKEY DEĞİL YATAY MİMARİ

2 dönemde Şehitkamil bölgesinde planlı yapılanma üzerinde çok durduklarını kaydeden Fadıloğlu, “Eğer planlı yapılaşma yoksa güvenliği sağlayamazsınız, sağlık ve eğitim meselesini çözemezsiniz. Bunların hepsi planlı yapılaşmadan geçiyor. AK Parti belediyeciliğine ve Gaziantep’te son 15 yılda oluşmuş bir gecekondu mahallesini gösteremezsiniz. Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘herkes bizim için birinci sınıf vatandaştır, herkes nitelikli yaşam alanlarında yaşama durumdadır’ diyor. Şehitkamil’de kentsel dönüşüm bunun için öncelik taşıyor. 2 metrelik sokaklara polis giremezse güvenlik nasıl sağlanacak, bodrumda oturanların sağlıklı yetişmesi mümkün mü? Etrafı açık, yeşil, oyun ve spor alanları olan bir yapılanma modeliyle devam ettiğimizde herkes her şeyden eşit şekilde yararlanma imkanına sahip olacak. Bunun için planlı yapılanma üzerinde çok durduk. Bunu başlattık. İnşallah kaldığımız yerden bu planlamayı artık üretim noktasında konutların sayısını artırarak nitelikli yaşam alanlarıyla insanlarımızın yaşayabileceği bir yaşam alanı elde etmek en önemli projemiz. Bunun ile ilgili Seyrantepe, Beykent, Kuzeyşehir projelerini yaptık. Bundan sonra dikey değil yatay mimari ile devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.