Bu gurur hepimizin

kutlandı.

 

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törene Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şefik Atak, Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

Atatürk anıtına çelenk konulması, Türk bayrağına İstiklal Madalyasının toka edilmesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende hitaplarını gerçekleştiren Vali Gül, Gaziantep savunmasının ikinci bir Çanakkale olduğunu söyleyerek Gaziantep’in Gazi unvanını sonuna kadar hak ettiğini dile getirdi.

 

Gazilik unvanını dünyada bu kadar hak eden başka bir şehrin olmadığını kaydeden Vali Gül, “Gaziantep, Antep savunmasında nüfusunun yaklaşık olarak yüzde yirmisini şehit veren ve kalanlarının da gazi olduğu, bu gaziliğinin de TBMM tarafından ispatlandığı bir şehir. Gazi’lik gibi mukaddes bir sıfatı bir asırdır gururla ve layıkıyla taşıyan Gazi şehrimiz bunun hakkını her alanda gösterdiği başarılarla bugüne kadar taşımış ve bundan sonra da iftiharla taşıyarak kahramanlıkları, üretkenlikleri ve çalışkanlıklarıyla her alanda öncü ve örnek bir şehir olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşünceler ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Antep Savunmasını destanlaştıran 6317 şehidimizi ve vatanı uğruna canlarını vermekten kaçınmayan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, şehrimize bu unvanı veren TBMM’nin kıymetli üyelerini rahmet ve minnetle anıyor tüm hemşehrilerimin Gazi’lik Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gururlu ve onurlu bir günü yaşadıklarını belirterek bu ecdattan aldığı güç ve geçmişten aldığı ışıkla yola devam edildiğin aktardı.

 

Şahin, “Gazilik cesaret ister, şehitlik iman ister, gazilik kahramanlık ister, kahramanlık ölmek ve geri dönmemek ister. O yüzden bizim geçmişten aldığımız bu güç 15 Temmuz’da,  Demokrasi Meydanında yeniden kendini göstermiştir” ifadelerini kullanarak Gazi’lik günün kutladı.

 

Tören Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen yol koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

 

%d blogcu bunu beğendi: