RASİM ÇAPAROĞLU: “YARIM ASIRDIR MÜZİĞİN MUTFAĞINDAYIM…”

Gaziantep Ses, Saz ve Sahne Sanatçıları Dernegi Üyesi ve Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği Üyesi Rasim Çaparoğlu ile Gaziantep Bey Mahallesi, Eyupoğlu Caddesi numara 18’deki işyerinde görüşüyoruz:

 

“Rasim Bey, kısaca özgeçmişinizden bahseder misiniz?”

 

“Ben 12 Nisan 1954’te Gaziantep’te doğmuşum. İlkokulu Türktepe ve Karrşıyaka mahallerine okudum. Okulu bitirdikten sonra trikotaj mesleğine atıldım. Ayrıca Halkevi’nde müzik öğrenimime başladım ve dört sene kurs gördüm. Derken bu arada sazı öğrendim, bir yandan da Gaziantep Radyo Evi’nde de türkü okumaya başladım. Gaziantep dışında İstanbul ve Ankara sahnelerinde de bağlama çaldım. 25 yıl sahne hayatım var. 1973 yılında vatani görevimi yapmak üzere askere gittim. 40 yaşında iken sahneyi bıraktım.

 

“Şu anda ne işle uğraşıyorsunuz?”

 

“Şu anda, Bey Mahallesi, Eyupoğlu Caddesi’ndeki iş yerimde imalâtı bırakmış olmakla beraber müzik aletleri tamiratıyla uğraşıyorum ve şiir yazıyorum, Şiirlerim çok fazla; 500 civarında… Ayrıca bunları bestelemekteyim; konservatuar röportuarlarında ve ulusal albümlerde yer almaktadır.

 

Son söz; Gaziantep’imizde gerek bireysel sanatçı, gerek grup olarak hiçbir etkinliği göremiyoruz. Bunun da nedeninin iyice araştırılmasını istiyorum….”