Ağa öğrencilerle tavsiyelerini paylaştı

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep Üniversitesi öğrencilerine gerek işe girme, gerekse yükselme konusunda altın tavsiyelerde bulundu. Konukoğlu, “İş isterken ayak ayak üstüne atmayın. Maaş konuşmayın. Ustalarınızı onure edin. Onlara abla, abi diye hitap edin” dedi.

 

Gaziantep 6. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı kapsamında Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘İlham veren bir başarı hikayesi’ konulu sohbetinde, SANKO Holding’in en alt seviyeden yetiştirdiği kişilere daha sonra üst kademelerde görev verdiğini belirterek başlayan SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Buna ben de dahilim. Babam beni ustabaşına teslim ederken ‘Eti senin, kemiği benim. Buna benim oğlum gibi değil, normal bir çalışan gibi davranacaksın’ dedi. Bana da yönetim katına gitmeyi yasakladı. Yani ben de patronun oğlu olduğum için basamakları atlamadım” dedi. Günümüzde, kendisini yetiştiren Türk mühendislerin Alman, Fransız mühendislerden daha verimli olduğu vurgusunu yapan Konukoğlu, “ Türkiye’de eskiden usta-çırak ilişkisi vardı. Şimdilerde o ilişki bitti” dedi. İşsizlikle ilgili yakınmalara da değinen Konukoğlu, “Türkiye ekonomik olarak zor günlerden geçiyor. Ama, merak etmeyin 2019’un ikinci çeyreğinde Türkiye’de yeni tesisler kurulmaya başlanacak. Bankalar daha çok kredi vermeye başlayacak. Buda yeni iş sahalarının kurulması, iş imkanlarının sağlanması demek. Bunu şuna dayanarak söylüyorum. 2010 Mart ayından sonra seçim yok. Seçim olmayınca da yatırımlar daha hızlı olacak” diye konuştu.

 

PATRONUNUZLA BABA-EVLAT GİBİ OLUN

Konuşmasının devamında gençlere işe hemen ‘Müdür, şef olmak’ sevdasıyla başlamamaları önerisinde bulunan Abdulkadir Konukoğlu, bu şekildeki bir sıçrama sevdasının işsiz kalmaya sebep olabileceğini vurgulayarak, “Şunu bilmenizi isterim. Hiçbir işveren işçisini çıkarmak istemez. İşçi ile patron aslında baba ile evlat gibidir. Yalnız şu da bir gerçek ki son 15-20 yıldır bu ilişkiyi de artık göremiyoruz. Patron işçiyi evladı gibi görüp emeğinin hakkını teri kurumadan verecek. İşçi de işyerini kendi babasının malı gibi görüp işine dört elle sarılacak. Bugünkü çelişki şu; İşveren eleman arıyor. Eleman da iş. Ama, ikisi bir araya gelemiyor maalesef. Yani bir noktada buluşamıyorlar” diye konuştu.

 

YATIRIMIMI ÜLKEME YAPARIM

Daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplandıran Konukoğlu, “Dünya’da Türkiye, Türkiye’de Gaziantep” perspektifiyle yatırım yaptıklarını vurgularken, “Yurt dışında yatırım yapmayı açıkçası içime sindiremiyorum. Çünkü, benim ülkemde insanlar işsizken, onlara istihdam sağlamak varken, yurt dışına istihdam sağlamayı doğru bulmuyorum” dedi. Bir öğrencinin işyerinde başarılı olabilme konusundaki önerilerini sorduğu Konukoğlu, “Gittiğiniz yerlerdeki büyüklerinize ‘Abi, abla’ demekten imtina etmeyin. Çok şey bilseniz bile onlara ‘Abi, abla bana şunu öğretirmisiniz?’ deyip kendilerini havaya sokun. Göreceksiniz bunun size çok faydası olacak. Hiçbir şey bilmiyormuş gibi davranmanızın müthiş yararını göreceksiniz” diye konuştu.

 

İŞ ARAYANLARA ALTIN TAVSİYELER

Öğrencilerin iş başvurusu sırasında neler yapılıp, neler yapılmaması gerektiğiyle ilgili soruları cevaplandırırken ilk öneri olarak, “Kesinlikle sizi işe alacak kişinin yanına gittiğinizde o izin vermeden oturmayın” diyen SANKO Holdingi Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu daha sonra şöyle devam etti: “Benden iş için birisi yanıma geldiğinde hemen oturursa gitti 10 puanı. Ayak ayak üstüne atarsa bir on puanını daha sildim. Sakın iş başvurusu sırasında maaş pazarlığı yapmayın. ‘Sizin taktir ettiğiniz ücrete talibim’ deyin. Çünkü, siz zaten kendinizi gösterdiğinizde maaşınız da artırılacaktır. Benimle maaş pazarlığı yapmayan hemen 20 puanı kazanır. Elbiseniz eski olsun. Hiç önemi yok. Ama, temiz bir kıyafetle görüşmenize gidin.”

 

Etkinliğin sonunda GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve İşkur Gaziantep İl Müdürü Sıraç Ekin tarafından Abdulkadir Konukoğlu’na günün anısına bir hediye takdim edildi.

 

%d blogcu bunu beğendi: