ÇEVRE DOSTU ŞAHİNBEY

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği’nin de  (TAP) desteğiyle düzenlenen atık pil toplama kampanyasının birinciliğine Şahinbey bölgesindeki okullar adeta abone oldu.

 

2013 yılından bu yana Gaziantep’in tüm ilçelerinin içinde bulunduğu atık pil toplama yarışmasında 1. 2 ve 3.ler Şahinbey bölgesinden çıkıyor. Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneğinin de  (TAP) organize ettiği projede Şahinbey Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye giren okullara hediyeler vererek destek oluyor. Şahinbey Belediyesi Şahinbey Bölgesinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselere atık pil kapları bırakarak atık pil toplanması yönünde sürekli teşvik edici bilgiler veriyor. 2013 yılından 2018 Kasım ayına kadar Şahinbey Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Şahinbey bölgesindeki okullardan 14 ton atık pil topladı. Şahinbey Belediyesi sadece 2017-2018 yıllarında 2.063 ton/kg pil toplayarak önemli bir başarıya imza attı.

 

ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

 

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çocuklara ve gençlere çevre bilincini aşılamak amacıyla 2013 yılından bu yana böyle bir kampanya düzenlediklerini belirterek; ”Ecdadımızın bize emanet ettiği bu güzel vatanı temiz tutmak, çevremizi güzelleştirmek ve bizden sonraki nesillere de güzel bir Türkiye, Gaziantep ve Şahinbey bırakmak için el birliği ile çalışıyoruz.  Göreve geldiğimiz günden bu yana Şahinbey’de 3 Milyona yakın ağaç dikildi. Bunlardan 2 Milyonunu parklara diktik. Ayrıca 606  park yaptık. Türkiye’nin en büyük parkı olan Yeşilvadi Parkı’nı Şahinbey’e kazandırdık ve bu parkları sizler için yaptık.” dedi.

 

PİLLER TOPRAĞIMIZI VE SUYUMUZU ZEHİRLİYOR

Başkan Mehmet Tahmazoğlu çocuklara çevreye duyarlı olmaları gerektiğini belirterek, “Daha temiz bir Gaziantep ve Şahinbey için çevremizi kirletmememiz gerekiyor. İnsan nasıl evini kirletmiyorsa çevresini de kirletmemelidir. Çöp diye attığımız birçok şey aslında geri dönüşümle yeniden kazandırılabilir. Mesela kağıt yapmak için her yıl milyonlarca ağaç kesiliyor. Ağaçların kesilmesini engellemek için kullandığımız kağıtları geri dönüşüme kazandırmalıyız. Pilleri de çevremize atmamalıyız. Pillerin içerisindeki kimyasal maddeler bunlar toprağa ve suya karıştığı zaman toprağımızı ve suyumuzu kirletiyor. Bunu engellemek için pilleri tek tek topluyoruz. Bu konuda uzun süredir yarışmalar yapıyoruz ve şu ana kadar 14.083 kilogram pil toplamışız ve bunları da sizlerin sayesinde topladık” dedi.

 

Kampanya Devam Ediyor

Kampanyadaki derecelere abone olan Şahinbey Belediyesi 2018 yılının Nisan ayında da bu başarıları devam ettirmek adına yoğun bir şekilde çalışıyor. Okullar atık pil kampanyasında aldığı başarılara göre ödüllendirilerek çevre konusunda duyarlılık belgesi verilerek okullar teşvik ediliyor.

 

Yapılan konuşmaların ardından dereceye giren okullara ve öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

 

%d blogcu bunu beğendi: